Laiemas plaanis on see mure mul vahelduva eduga juba vähemalt viimased mõniteist aastat, niikaua kui ise Tartu alternatiivkultuurielus aktiivsemalt mähkinud olen, kuid praegu on mure võtnud päris konkreetse ja tõsise vormi. Tartu linnavalitsus arutab Genialistide klubile kellaajaliste piirangute rakendamist, mis tähendaks 18 aastat tegutsenud subkultuurimaja surma. Põhjuseks naabrite kaebused, peamiselt tänaval toimuva tegevuse üle, mis on kogu vanalinnas sama kole ja pigem pole meie majaga seotud.
Diskleimer, et olen varsti aasta ka ise Geniklubis töötanud. Aga see pole selle postituse põhjus. Alustan laiemast murest, et oleks selge, miks see kõik mulle väga hinge läheb.
Tartu on üks omamoodi dünaamikaga linn. Meid on siin napilt vähem kui 100 000, kuid nende hulgas on tänu Tartu ülikoolile ja muudele kõrgkoolidele päris kõva osakaal noori. Suur osa neist vahetub periooditi, igal aastal lahkub ports ja tuleb järgmine. Lahkujate seas on nii aktiviste, korraldajaid ja artiste, tänu kellele siin üldse midagi toimub, kui ka publikut, kelle jaoks need asjad toimuvad. Uued tulijad, tihti ilma kohaliku turvavõrgu ja kogemusteta, on just selles kõige rohkem äksi täis vanuses, et hakata ise igasuguse eneseväljenduse, kunsti ja muusika, kultuuri ja korraldamisega tegelema ning vastavates kogukondades kaasa lööma. Iga aasta voolab toorest energiat peale. Lahe! So far so good.
Aga selleks, et midagi saaks toimuda, on vajalikud mõned eeltingimused. Vaja on muidugi infrat – ruume, tehnikarendiettevõtteid ja muid toetavaid teenuseid, turvalise linnaruumi ja ühistranspordini välja. Aga veel rohkem on vaja, et mingisugune elu juba toimuks. Vaja on eeskuju, et tulla selle peale, mis üldse võimalik on, et pall veerema saada. Vaja on inspireerivaid kogemusi, mis omal hinge põlema paneks või lükkaks kasvõi kadedusest veel ägedamaid asju tegema. Vaja on teisi, kellega koos asju teha. Mõnikord on vaja kogenumaid, kellelt nõu küsida, et esimesi suuremaid pangesid vältida. Vaja on veidigi publikut, kellel on ajaveetmiseks märksa kõrgemad standardid kui Barclay pargi nurga peal kaklemine või Raekoja platsil okselombis tudumine.