Eestimaa loomakaitse liidu (ELL) esindaja viis neljapäeva pärastlõunal Peipsiääre valla Varnja aleviku majapidamise õuest ilma kellelegi sõnagi ütlemata minema kaks päeva varem põlema läinud Nugise hobitalu peremehe koera, kes oli seal koos peremehega ulualuse leidnud. Ühismeedias ning ka Tartu Postimehe artikli kommentaariumis arvasid mõnedki, et nii pole õige teha ja et tegu on sisuliselt vargusega. Loomakaitsjad isepäi kellegi õuest ühtegi looma ära viia ei tohi, toonitas põllumajandus- ja toiduameti Lõuna regiooni juhtivspetsialist Urmas Pallon.
PTA pole koera omanikult äravõtmiseks kellelegi luba andnud (4)
ELLi Lõuna-Eesti regioonijuht Kristi Metsa võttis enda sõnul kõnealuses videos koera kaasa PTA loal ning teadmisel, sest tema sõnul võttis PTA Nugise talu peremehelt ära kõik loomad, sealhulgas koera. Urmas Pallon, kas see vastab tõele?
Põllumajandus- ja toiduamet pole seda koera omanikult ära võtnud ega ole sellekohast luba andnud kellelegi. PTA pole andnud korraldust ja ka luba loom omaniku juurest ära toimetada. Looma ei tohi loomapidaja juurest ameti teenistuja juuresolekuta ega korralduseta ära võtta.
Kui seaduslik on see, kui ELLi esindaja astub luba küsimata kellegi koduhoovi, isegi ei koputa või ei lase uksekella ja lihtsalt viib koera minema vihje alusel, et koer olevat sealkandis väidetavalt hulkunud – ent loomakaitsjate saabudes on koer siiski hoovis?
Põllumajandus- ja toiduametil on järelevalveametina järelevalve teostamiseks õigus valdusesse siseneda. Loomakaitseorganisatsioonidel ja eraisikutel selline pädevus ametile teadaolevalt puudub.
Seaduslikkuse hindamiseks sellisel puhul tuleks pöörduda politsei- ja piirivalveameti poole.
Milline on PTA ja ELLi koostöö, kuidas ning millal loomakaitsjad PTAd aitavad ja vastupidi?
Põllumajandus- ja toiduametile laekub väga palju vihjeid just Eestimaa loomakaitse liidult. Oleme väga tänulikud, et liit meid võimalusel operatiivselt informeerib, kui loomade tervis või heaolu on ohus.
Kehtiva õiguse kohaselt on õigus loomi kontrollida, loomaomanikule ettekirjutusi teha ja loomi võõrandada vaid PTA-l. Amet kaasab juhtumitesse erinevaid partnereid, nende hulgas loomakaitseorganisatsioonid, varjupaikade esindajad, omavalitsuse esindajad ning politsei- ja piirivalveameti esindajad. Kõigile partneritele oleme keeruliste olukordade lahendamisel tänulikud.
Kui on näiteks talu, kus loomade elutingimused ei vasta nõuetele, kas siis PTA ülesanne on järelevalvet teha ja ELL viib vajadusel loomad minema või viib loomad PTA ise minema?
Nagu juba öeldud, siis kehtiva õiguse kohaselt on üksnes ametil õigus teostada järelevalvet. Kui loomade elu ja tervis on ohus ning varasemad meetmed ei ole andnud probleemile lahendust ja/või loomade elu ja tervis on ohus, on ainult ametil õigus loomade pidamine üle võtta ning ka loomi võõrandada. Vajadusel korraldab amet ka loomade transpordi.
Ametil on lepingulised koostööpartnerid varjupaigad, mis üldiselt võtavad loomad hoiule ning korraldavad ka transpordi. Siiski on erandjuhtumeid, kus kaasame teisi partnereid.
Kuivõrd kõnealuse juhtumi puhul vajasid abi erinevad loomaliigid, siis praegu on enamik loomadest MTÜ Paitame Loomakesi hoole all ning menetluslikud toimingud on veel pooleli. Hõberebane toimetati Eesti metsloomaühingusse ning mõned linnud võttis lähedal elav eraisik oma hoole alla.
Igasugune tegutsemine, mis ei ole kooskõlas kehtiva seadusega, on lubamatu.
Kui sellelt videolt nähtav tegevus ei ole seaduslik, siis kuidas PTA sellesse suhtub ning kas üldse on eetiline, et üks riigiasutus teeb loomavarastega koostööd?
Nagu juba öeldud, siis siinkohal tuleks pöörduda politsei- ja piirivalveameti poole. Mis puudutab koostööd, siis liidu näol oli tänuväärne abi kohapeal loomade kinni püüdmisel.
Kõnealusel juhul meelitati koer linnamaasturi tagumisele istmele ja sõideti minema. Millised nõuded kehtivad ELLile loomade transportimisel, et loom sõidu ajal viga ei saaks ja teistele ohtlikuks ei muutuks?
Loomade veo kohta kehtivad kõigile samad nõuded. Looma vedu sõidukis reguleerivad nii loomakaitseseadus (veo ajal peab olema tagatud looma heaolu) kui ka liiklusseadus (sõitjaid/veoseid võib vedada viisil, mis ei takista auto juhtimist).
Eestis ei ole täpsemalt reguleeritud, millisel istmel võib koer erasõidukis istuda. Oluline on, et looma transportimisel ei seataks ohtu looma tervist ja heaolu.
Kes ja kuidas ELLi tasustab ehk kas PTA maksab koostöö eest ELLile või tegutseb liit pelgalt vabatahtlikkuse alusel ja annetuste toel?
Kuivõrd menetlustoimingud on pooleli, siis varalised kohustused veel täpsustuvad. Hetkel aga liidule loomi üle ei antud ning need kohustused ei puuduta seega liitu.
Reede õhtuks ei olnud Vahur Kivirand oma koera loomakaitsjatelt tagasi saanud ning mees ütles, et kui pääseb arvuti taha ja saab internetti kasutada, kavatseb ta politseisse juhtunu kohta avalduse teha.