Detsembris jõudis raamatupoodidesse spordiaabitsate triloogia teine aabits. Lisaks 6–11-aastastele lastele suunatud «Lapse spordiaabitsale» on nüüd võimalik lugeda 11–16-aastastele noortele ning nende vanematele mõeldud «Noorte spordiaabitsat», mis koondab kokku arstide, spordipsühholoogide, toitumisnõustajate ja treenerite nõuanded ning sportlaste kogemuslood.
Endise tippkorvpalluri abiga valminud raamat täidab tühimikku spordihariduses
Laste ja noorte liikumisharjumused on aastatega üha halvenenud ning sporti tehakse aina vähem. Kui 2018. aastal oli tervise arengu instituudi uuringute andmeil ülekaalus viiendik esimese ja neljanda klassi õpilastest, siis nüüd on ülekaalus ligi kolmandik lastest.
Spordiaabitsa idee ühe autori ja korvpalliklubi Rock eestvedaja Tanel Teini sõnul sündis spordiaabits soovist pakkuda lastele ja lapsevanematele teabeallikat, mis selgitaks arusaadavalt ära treeningute, liikumise ja toitumisega seotud info, mida võiks iga lapsevanem ja laps teada ning mis viiks vanemad ja lapsed treeneritega ühtsesse inforuumi.
«Just lapsed on see sihtrühm, keda saame suunata ja kelle harjumused alles kujunevad välja. 6–16-aastaste puhul on meil võimalus ja tegelikult ka kohustus nende liikumisharjumusi kujundada. Kui noores eas harjutakse piisavalt liikuma, muutub see iseenesestmõistetavaks elu osaks. Nii on meil tulevikus tervemad inimesed ja tänu sellele tervem riik,» sõnas ta.
Tervise arengu instituudi statistika järgi suureneb vanusega ka liikumisvaegus. Kui esimeses klassis liigub vähe viis protsenti õpilastest, siis seitsmendas klassis on see arv neli korda suurem.
«Üks suur murekoht on just noorte väljalangemine sporditegevusest. Paljud jätavad treeningud pooleli, sest füüsiliste muutuste keskel on sportimine keerulisem, ning tulemused ja võimed võivad ajutiselt langeda,» rääkis Tein.
Kuna sel ajal toimub üldiselt ka spordis spetsialiseerumine, on Teini sõnul oluline selgitada kehas toimuvate muutuste tagamaid ja nende mõju sporditegevusele. Nii saab noori muutuste keskel toetada ja vajadusel ka spordiala muutma suunata, et hoida ära treeningute poolelijätmist.
Laste ja noorte spordiaabitsale lisandub järgmisel aastal ka kolmas aabits, mis keskendub juba eesmärkidega sportlastele. Juttu tuleb agentidest, lepingutest, teenitavast rahast, aja jagamisest spordi ja pere vahel, meediasuhtlusest ning ühiskonda tagasi panustamisest.
«Kui kõik kolm raamatut ilmunud on, siis ühe suure unistuse ja väljakutsena loodame 2025. aastal ühes koostööpartnerite ja ühisrahastuse abiga igale esimesse klassi minejale lisaks nii-öelda kukeaabitsale ka spordiaabitsa kinkida,» lisas Tein lõpetuseks.
«Noorte spordiaabits» on kirjutatud 11–16-aastastele noortele, nende vanematele ning treeneritele, et toetada noori nende kasvu- ja treeningperioodil. Mõlemat raamatut saab tellida kodulehelt www.spordiaabits.ee ja osta kõikidest Eesti raamatupoodidest.