Päevatoimetaja:
Emily Lieberg
+372 730 0138
Saada vihje

«Jogentaganalased ajagu Jogentagana asju!» Kas Tartu Puškini kooli uue nime taga on riukalik nali? (1)

Copy
Jogentaganalaste vanemat kehastab filmis «Malev» Elmar Trink.
Jogentaganalaste vanemat kehastab filmis «Malev» Elmar Trink. Foto: Exitfilm

Eestikeelsele õppele ülemineku tõttu võtab Tartu Puškini kool tuleva aasta algusest endale ka uue nime. Selleks saab Tartu Jogentaga kool.

Linnavalitsuse, kooli hoolekogu, õpetajate, õpilaste ja juhtkonna esindajatest koosnenud žürii jõudis pärast põhjalikku arutelu nimeni, mis väidetavalt ühendab kooli rikkalikku ajalugu ja tulevikku suunatud vaadet. Avalikul konkursil oli žürii laual ligi 300 pakkumist.

Et seni on olnud tegu venekeelse põhikooliga, võib äsjase nimevaliku taga näha ka iselaadset riugast.

Nimelt sisaldub 2005. aastal stuudios Exitfilm valminud kultusfilmis «Malev» episood, kus sakslaste pealetungi kartuses on suurtele kärajatele kogunenud Eestimaa vanemad. Arutelus osaleb ka Elmar Tringi kehastatud Jogentagana vanem, kes kõneleb selgesti tuntava vene aktsendiga ning soovitab hädas idanaabrite poole pöörduda. «Vennad, kutsume õige venelased appi! Üle Peipsi! Neid on palju, neil on kogemusi …» seletab ta magusalt.

Selle peale hüppab püsti alempoislaste vanem, keda kehastab Ago Anderson, ning käratab, et jogentaganalased ajagu Jogentagana asju. Sellega saab jogentaganalaste arvamus hoobilt maha surutud ning ülejäänud vanemad asuvad pakkuma muid, veelgi «geniaalsemaid» sõjakavalusi.

Kas senisele venekeelsele Puškini koolile uut nime valinud žürii liikmed panid toda koomilist paralleeli tähele? Kuivõrd sellise seose taga võiks peituda nime pakkuja teadlik viide? Kas paralleel võiks kellegi silmis liigituda ka halvaks naljaks?

Tartu abilinnapea Lemmit Kaplinski vastas sellekohasele järelepärimisele samuti naljatlevas toonis. «Me tõesti seda kultusliku staatusega komöödiat komisjoniga ei vaadanud. Mõte on muidugi hea, kindlasti oleks sealt saanud rohkelt inspiratsiooni ammutada! Võib vabalt olla, et kui komisjon oleks enne filmi üle vaadanud, alustaks uuest aastast Tartus tööd Suure Siili kool,» lausus ta.

Samas tõdes Kaplinski, et kui keegi hakkab komöödiafilmi alusel võtma kooli kohta seisukohti, on see mitte ainult kultuuriliselt rumal, vaid otsesõnu pahatahtlik. «Tulevane Jogentaga kool on teinud ära väga suure töö eestikeelse õppe juurutamisel ja väärib selle eest kõigi tartlaste tunnustust.»

Teisipäevase pressiteate kohaselt paneb kool uue nimega punkti eestikeelsele õppele ülemineku protsessile, mida alustati juba 2022. aastal. Kaplinski lisas, et 300 pakutud nime seas oli ohtralt ka tuntud isikute nimesid, näiteks Betti Alveri ja Juri Lotmani oma. Need aga otsustas žürii kõrvale jätta argumendiga, et ilmselt ei sooviks keegi olla kellegi teise asendus. «Otsustasime, et Puškinit ei sobi asendama inimese nimi.»

Jogentaga nime pakkus välja sotsiaaldemokraat Henri Kaselo, kes ei ole Tartus võõras, kuid peab praegu Kohtla-Järve linnapea ametit. Kaselo kinnitas, et pakutud nimega ta nalja ei soovinud teha, vaid olles ise viiendat põlve tartlane, soovis ta selle ettepanekuga tuletada meelde linna ajalugu ja kohalikku murrakut.

«Pakkusin Jogentaga nime välja, kuna see on vana muinasmaakond teisel pool jõge. Palju räägitakse Ugandist ja sellest, et Tartu oli Ugandi pealinn. Tartus oli vanasti isegi selle nimega uhke kingapood, kuid on unustatud ära, et teisel pool jõge asus Jogentagana maakond, mis oli küll väiksem ja sõdu seal eriti ei olnud, mistap räägiti rohkem Ugandist,» seletas Kaselo.

Ta lisas, et võinuks ju nimeks pakkuda ka Ülejõe kool, kuid Ülejõe nime kohtab Eestis palju, mistõttu pidas ta paslikumaks kohalikus murrakus sama tähendusega nime.

«Tartu murrakus räägiti veel ka 1970. aastatel, aga võib-olla tundub see tänapäeval liiga arhailine. Ehkki praegu elan ma Kohtla-Järvel, elasid minu esiisad sealkandis ja minu isa elas peaaegu selle kooli kõrval Uuel tänaval, mistõttu on see kant mulle väga tuttav,» märkis Kaselo.

Kohtla-Järve linnapea sõnas, et ilmselt on «Maleva» filmis faktiliselt veidi eksitud, sest jogentaganalased ulatusid küll Peipsi äärde välja, kuid vanausulised jõudsid siia märksa hiljem, ning muinasajal ei olnud jogentaganalased need, kes oleksid venelastega kõige aktiivsemalt läbi käinud, vaid pigem tegid seda hoopis Ugandi mehed.

Film «Malev» näitab humoorikalt eestlasi 13. sajandi Euroopa poliitikas. Filmi alapealkiri on «Läti Henrik valetas!». Loomingulise rühmituse Õ-Fraktsioon eestvedamisel suuresti tudengifilmina sündinud linateose paljud osatäitjad kuuluvad Eesti kõige tuntumate ja hinnatumate näitlejate sekka. Nii näiteks võib «Malevas» näha Ott Seppa, Uku Uusbergi, Argo Aadlit,​ Mirtel Pohlat, Märt Avandit, Raivo E. Tamme,​ Sergo Varest, Ain Mäeotsa, Üllar Saaremäed, Mait Malmsteni, Anti Kobinit ja Merle Jäägrit.

Tagasi üles