:format(webp)/nginx/o/2024/11/28/16512998t1hb468.jpg)
Riigi uhke hoone ning maatüki enampakkumine kukkus läbi
Tartus Veski tänaval asuva endise Eesti Rahva Muuseumi näitusehoone enampakkumine kukkus läbi, sest ühtegi pakkumust ei laekunud. Ka ei leidnud ostjat oksjonile pandud Lammi 13 kinnistu Ihastes.
Nii Veski 32 asuv ERMi endine näitusehoone kui ka Lammi 13 kuuluvad riigile, nende oksjoni korraldas Riigi Kinnisvara AS (RKAS). Kuigi leidus huvilisi, kes objekte ka vaatamas käisid, ei tehtud kummalegi ühtegi pakkumist, vahendas RKASi kommunikatsioonijuht Annely Jõgeva.
1892. aastal ehitatud kahekorruseline uusrenessansi stiilis hoone aadressil Veski 32 pani RKAS oksjonile alghinnaga 1 590 000 eurot, millele lisandus käibemaks. Seda maja kasutab riik asenduspinnana, tuleva aasta 31. oktoobrini tegutsevad seal Tartu ringkonnakohus ja Tartu halduskohus.
Ihastes Idaringtee ääres asuva 25 010-ruutmeetrise maatüki alghind oli 1 150 000 eurot. Lammi 13 kinnistu on seni hoonestamata haljasala, kus kasvavad ka kaitsealused taimed.
Jõgeva sõnul selguvad nii Veski 32 kui ka Lammi 13 uute enampakkumiste täpsemad asjaolud peale 2025. aasta müügiplaani kinnitamist. EMILY LIEBERG
Estiko-Plastar ostis Poolas tehase
Tartu ärimehe Neinar Seli perekonnale kuuluv Estiko-Plastar sõlmis teisipäeval lepingu Poola pakenditootja Sefko omandamiseks.
Sefko tehas asub Lõuna-Poolas, Krakovist ligi 160 kilomeetri kaugusel. Tehas valmistab toidupakendeid, peamiselt laminaatkotte, mida kasutavad ka Eesti toidutootjad. Näiteks valmivad seal pakendid, millesarnastes on Salvesti smuutid. Samuti toodab Sefko pakendeid lemmikloomatoitudele.
Tehases on 30 töötajat ning tehase aastakäive ulatub kümne miljoni euroni. Estiko-Plastari käive oli mullu 42 miljonit eurot.
«Pärast tehingut jäävad Poola tehase töötajad ja ka seadmed samaks, aga plaan on tootmist kasvatada,» ütles Estiko-Plastari juht Meelis Jürgens. Küll aga otsib Estiko-Plastar tehasele juhti. «Värbamistöö juba käib,» märkis ta.
Sefkost läheb toodang pea igasse Euroopa otsa – pakendid jõuavad Hispaaniast Norrani. Estiko-Plastar omandab 100 protsenti Sefko aktsiatest. Tehing loodetakse lõpule viia selle aastaga. Tehingu hind jääb aga saladuseks. EILI ARULA
/nginx/o/2024/11/28/16512999t1h144a.png)
Nimekaimud pälvisid korraga aumärgi
Tartu ülikooli aulas anti hiljuti üle tänavused teenetemärgid. Kui kord jõudis ülikooli aumärgi saajateni, kõlas saalis kaks korda järjest nimi Mari-Liis Madisson. See polnud aga keelevääratus ega trükiviga – neid ongi samas asutuses kaks: üks Mari-Liis Madisson töötab ülikooli muuseumis kuraatorina, teine Mari-Liis Madisson on semiootika teadur.
Madissonid on ise naljakast kokkulangevusest juba ammu teadlikud. Et aga mõlemad töötavad ülikoolis, on see endaga kaasa toonud parajalt segadust, eriti nende esimestel ametiaastatel. On juhtunud sedagi, et ühele Madissonile mõeldud lisatasu laekub hoopis teise pangakontole ja vastupidi. E-kirjadest ja kõnedest rääkimata.
«Arvasin tegelikult ka teenetemärgi kohta, et tegemist on järjekordse eksitusega ja see kiri on mõeldud hoopis mu nimekaimule,» meenutas kuraator Mari-Liis Madisson. «Siis aga selgus, et oleme mõlemad laureaatide nimekirjas.»
Naised on aastaid kirjasõbrad ja selle aja jooksul ka ühel või teisel viisil kohtunud. Näiteks käis semiootik Mari-Liis Madisson mõni aasta tagasi oma vanematega Tartu tähetornis ning sattus seal juhuslikult kokku kuraatorist nimekaimuga. «Küll mu vanemate üllatus oli suur, kui nad Mari-Liisi nimesildil oma lapse nime nägid,» meenutas semiootik muigega. «See on tore kokkusattumus, suguluses me minu teada ei ole. Aga uhke tunne on küll, et mul on selline nimekaim.» EMILY LIEBERG