Tartu kultuuripealinna-aasta mängiti kümne kuu eest avatuks värvika vaatemänguga «Kõik on kokku üks». Homme õhtul saab suurtest ootustest kantud põhiprogramm ametliku punkti Pirogovi pargis korraldatava valgusetendusega «Jää ja loo».
Just nüüd passib tartlastel, aga ka Tartu sõpradel endalt küsida, kui neil palutaks tänavu nähtut ja kogetut iseloomustada, kuidas nemad lõpetaks lause «Kõik oli kokku üks ... ». Pole kahtlust, et vastuseid jaguks seinast seina, sest suhtumine kultuuri johtub tugevasti inimese huvialadest ja harjumustest – mis meeldib ühele, jätab teise külmaks ja vastupidi.
Küllap leidub neid, kes ei kohkuks tagasi resoluutselt teatamast, et see kõik oli kokku üks suur jama või altminek. Samas võib kindel olla, et vähemalt sama paljud tõttaks tõdema vastupidist: kõik oli kokku üks suur õnnestumine, parim, mis Tartuga neil päevil võis juhtuda. Ja kõige rohkem oli ilmselt arvamusi, mis jäävad kuhugi sinna vahele.
Jäägu igaühele õigus olla veendunud oma vaatenurga õigsuses.
See, mis Tartusse ja Lõuna-Eestisse 2024. aastast pikemaks ajaks püsima jääb ning mida selle pealt edasi luua mõistetakse, on omaette küsimus. Eeldused selleks, et tiitliaastast jääb kultuurikorraldajatesse uut energiat ja värskeid ideid, on igal juhul head – oldagu vaid varmad neid kasutama.
Tartu 2024 egiidi all korraldati 20 omavalitsuses – nii maal kui linnas – üle 1600 erisuguse ürituse. Tartu Postimees tõstab siinkohal esile tähtsündmusi, mis tõid kokku suuri rahvahulki või jäid mingil muul moel meelde.
SUUREJOONELINE AVAMINE
26. jaanuari õhtul peeti südalinnas Emajõe kallastel suurejooneline avatseremoonia «Kõik on kokku üks». Taavi Tõnissoni lavastatud šõus lõi kaasa kümneid näitlejaid ja vabatahtlikke. Muusika, tantsu, video- ja valgusinstallatsioonidega rikastatud vaatemängu kogunes kohapeale vaatama ligi 10 000 inimest, lisaks said huvilised vaatemängust osa ETV otseülekandes.