Päevatoimetaja:
Emily Lieberg
+372 730 0138
Saada vihje

Miks on hambasäsist saadud tüvirakud väärtuslikud?

Copy
Artikli foto
Foto: Pexels

Väljakukkunud piimahammastele või eemaldatud tarkusehammastele mõeldes ei näe enamik meist midagi eriti väärtuslikku. Ometi peitub neis hammaste midagi erakordset: tüvirakud. Need hambasäsis peituvad väikesed, võimsad rakud võivad muuta inimsaatusi, kuna aitavad ravida erinevaid haigusi.

Mis on hambasäsi tüvirakud?

Hambasäsi tüvirakud (DPSC-d) on mesenhümaalsed tüvirakud, mida leidub meie hammaste pehmes eluskoes. See kude on rikas veresoonte ja närvide poolest ning seal paiknevad tüvirakud on võimelised muutuma erinevat tüüpi rakkudeks, näiteks närvi-, luu- ja rasvarakkudeks.

DPSC-del on suur potentsiaal regeneratiivses meditsiinis. Kõige sagedamini kogutakse neid tüvirakke noorematelt inimestelt, kuna väljakukkunud piimahammastest on neid lihtne kätte saada. Samas saab tüvirakke ka tarkusehammastest ja ortodontiliste protseduuride käigus eemaldatud muudest hammastest. Arvestama peab vaid sellega, et tüvirakke saab koguda vaid tervetest hammastest.

Hambasäsi tüvirakkude omadused

Kõrge regenereerimisvõime. DPSC-d võivad muutuda paljudeks rakutüüpideks, näiteks luu-, kõhre- ja närvirakkudeks ja seetõttu on need erinevate kudede parandamiseks ideaalsed.

Immunomoduleerivad omadused. DPSC-d mängivad rolli põletiku vähendamisel ja paranemise soodustamisel. See muudab need hindamatuks ravis, kus immuunvastuse kontrollimine on kriitilise tähtsusega, näiteks autoimmuunhaigused või siirdamised.

Elujõulisus.Hambasäsist kogutakse tüvirakke sageli noorematelt inimestelt ning seetõttu on kogutud tüvirakkudel kõrge elujõulisus ja taastumispotentsiaal.

Eneseuuendamine. DPSC-d võivad end replitseerida ning seetõttu on need kasutatavad pikaajalises regeneratiivses teraapias.

Hambasäsi tüvirakkude kogumine on lihtne

Mesenhümaalseid tüvirakke saab luuüdist, nabaväädist ja hambast. Luuüdist on neid kõige ebamugavam võtta, sest vajab invasiivset protseduuri. Nabaväädist saab tüvirakke koguda vaid kord elus – sünnituse hetkel. Hambasäsi tüvirakkude kogumiseks on vaja vaid, et hammas ise välja kukub või see eemaldatakse arsti poolt. Ka saab neid koguda suhteliselt pika aja jooksul ning ortodontiliste protseduuride käigus.

DPSC-sid saab koguda hammastest, mis tavaliselt lihtsalt minema visatakse – tarkusehammastest, piimahammastest või ortodontilisel kaalutlusel eemaldatud hammastest. Tüvirakud kogutakse hambast peale hamba väljakukkumist või väljatõmbamist.

Meditsiinilised rakendused ja potentsiaal

Hambasäsi tüvirakkude tõeline väärtus seisneb nende tohutus ravipotentsiaalis ning seda erinevates meditsiinivaldkondades. Tänaseks on selge, et DPSC-de abil on võimalik ravida isegi kunagi ravimatuks peetud haigusi.

Regeneratiivne meditsiin. DPSC-del on kahjustatud kudede parandamisel tohutu potentsiaal. Tüvirakud võivad olla abiks nii luukoe taastamisel pärast luumurdu või näiteks liigeskõhrede parandamisel.

Neuroloogilised häired. DPSC-d võivad diferentseeruda närvirakkudeks ja tänu sellele on neid võimalik kasutada selliste seisundite ravis nagu Parkinsoni tõbi, Alzheimeri tõbi ja seljaaju vigastused. Kes oleks võinud mõned aastad tagasi arvata, et oma hammastest saadud tüvirakkude abil on võimalik taastada kahjustatud närvi või ajukude!

Südame-veresoonkonna kahjustused. Hambasäsist pärinevad tüvirakud võivad mängida rolli infarkti tagajärjel kahjustatud südamekoe regenereerimisel. See aitab vältida potentsiaalseid pikaajalisi tüsistusi ja kiirendab paranemist.

Diabeedi ravi. Teadlased uurivad DPSC-de potentsiaali muutuda insuliini tootvateks rakkudeks. See võib pöördeliselt muuta diabeedi ravi.

Hambaravi. DPSC-d on väärtuslikud ka hambaravis. Neid kasutatakse hammaste, igemete ja lõualuu rekonstrueerimiseks.

Hambasäsi tüvirakkude tulevik

Hambasäsi tüvirakkude tulevik on paljulubav. Tänu teadlaste tööle ning arvukatele kliinilistele uuringutele, suurenevad DPSC-de kasutusvõimalused pidevalt. Täna on kõikidele kättesaadav võimalus kasutada lapse piimahammast väärtuslike rakkude kogumiseks, mida omakorda saab vajadusel kasutada elundite taastamiseks ning krooniliste haiguste raviks. Eestis tegeleb tüvirakkude kogumise ja säilitamise korraldamisega Elumus.

Copy
Tagasi üles