Täna ennelõunal kella 11.25 paiku märkas loomaarst Juri Aljanaki Tartu kesklinnas Rahu silla lähedal Emajões vastuvoolu ujuvat kitse ja jälgis teda mitu minutit.
VIDEO ⟩ Kitseke ujus vastuvoolu Emajões, päästjad tõmbasid looma paati ja lool on õnnelik lõpp
Loom näis vigastatud ja ilmselt šokis, muudkui ujus ja ujus suunda muutmata vastuvoolu.
Ka bioloog Marko Mägi leidis, et see ole kindlasti tavapärane. «Kuigi Anne kanali ja Emajõe vahel on kits küll sage külaline. Ju siis sattus üks neist mingil põhjusel jõkke, näiteks võis koer teda hirmutada,» pakkus ta. «Betoonist kaldarinnatisele ta omal jõul üles ei saa. Et veest välja pääseda, oleks tulnud tal ots ümber keerata ja suund Turu silla poole võtta.»
Looma filminud Juri Aljanaki ütles, et ta helistas kohe numbrile 112, kust soovitati ühendust võtta numbriga 1247, mis on riigiinfo telefon juhtudeks, mis puudutavad keskkonda ja abitus seisundis metsloomi.
«Andsin info sinna edasi,» ütles ta. «Ma ei oska öelda, mis nad otsustasid ja mis edasi sai.»
Kui kaua see kitseke novembrijaheduses vastu võiks pidada? Bioloog Marko Mägi vastas, et vesi ei ole tegelikult hirmus külm. Aga see ei tähenda, et pikalt vees ujuval loomal lõpuks külm ei hakkaks. «Kui ta oleks suunda muutnud, võinuks ta mööda jõekallast peagi Ihaste luhale jõuda.»
Ka üle reageerida ei maksa, leidis Marko Mägi, eriti siis, kui kits ise jões aktiivselt ujub. Inimeste suurel hulgal kaldale kogunemise korral satuks loom veel suuremasse segadusse.
«Eks see lugu ole märk, et piir linna ja metsiku looduse vahel on tinglik ja aeg-ajalt satuvad ka suuremad loomad linna,» leidis Marko Mägi. «Ideaalis peaks linna läbima rohekoridorid, mis lasevad loomadel segamatult linna läbida. Praegu sellist rohekoridori Tartus ei ole, küll aga on sinikoridor ehk Emajõgi.»
Aga sellel lool on siiski õnnelik lõpp, kuna aset leidis päris tõeline päästeoperatsioon.
Lõuna päästekeskuse kommunikatsioonijuht Marek Kiik rääkis, et hirmunud metskitsest olid päästjad teate saanud juba hommikul, mil metsloom oli Uue tänava piirkonnas ühte õue kinni jäänud. Sealt pääses ta siiski omal jõul välja, aga jäi hätta kuskil Puškini kooli piirkonnas ning sattus ehmununa kuidagi ka Emajõkke. Kits püüdis algul ise kuivale maale tagasi saada, aga inimesi oli läheduses liiga palju, see pelutas ta jõkke tagasi.
Veest said päästjad looma kätte alles mõne aja pärast. Ta tõmmati sarvist paati ning kaeti pea ja silmad tekiga, et loom rahuneks. Paadiga sõidutati metskits Kvissentali suunas linnast välja ja nüüd on temaga loodetavasti kõik hästi.