Päevatoimetaja:
Jens Raavik
+372 739 0371

PILDID Ukraina klubis valmisid süüriapärased toidud ja tutvusid kahe riigi sõjapõgenikud

Copy
Ukraina Klubi ja MTÜ Mondo korraldasid  Tähtvere avatud naistekeskuses Araabia maitsete töötoa, mida viis läbi Süüriast pärit kokk Shereen Balal (rätiga). Suheldi mitmes keeles, kuid road üha valmisid.
Ukraina Klubi ja MTÜ Mondo korraldasid Tähtvere avatud naistekeskuses Araabia maitsete töötoa, mida viis läbi Süüriast pärit kokk Shereen Balal (rätiga). Suheldi mitmes keeles, kuid road üha valmisid. Foto: Margus Ansu

Pärast Ukrainas puhkenud täiemahulist sõda on ülikoolilinnas elavad ukrainlased ja selle riigi sõjapõgenikud igal laupäeval kokku saanud Tähtvere avatud naistekeskuses, kus tegutseb Ukraina klubi. Seekord olid neil külas aga teise riigi – Süüria sõjapõgenikud, kes tutvustasid neile Araabia kööki. Koos arutati ka sõdade üle.

Külalisteks olid Süüriast pärit Shereen Belal ja Jordaaniast pärit Esraa Lufti. Neist esimene on Tallinnas koka ametit pidav sõjapõgenik. Lufti on aga IT-spetsialist ning tema pere kolis Jordaaniast Eestisse töö pärast. 

Toit liidab inimesi

Tartusse tulid nad tänu heategevusliku mittetulundusühingu Mondo maailmakooli üritustesarjale, mis toob kokku Eestis elavad rahvusvahelise kaitse saanud inimesed ning siinsed kohalikud. Ukraina klubiga tehti koostööd seetõttu, et kahe riigi sõjapõgenikud üksteise kogemustest, lugudest ja tegemistest rohkem aimdust saaks.

Toit toob inimesed kokku – nii tõdesid nii Ukraina klubi eestvedaja Pille Rives kui ka Mondo projektikoordinaator Mirjam Matiisen. Nii veetsidki ligi kolmkümmend inimest, kellest pea pooled olid ukrainlased ja teine osa eestlased, mitu tundi ühiselt süüa tehes. Menüüs oli makluba nimeline riisiroog, araabiapärane aedviljasalat ja baklava kohupiimaga.

Inimesed olid küll erinevatest rahvustest, kuid omavahel suheldi palju ja mitmes keeles. Nii, et kui Shereen Belal tutvustas mõne roa retsepti, tõlkis keegi selle jutu inglise keelest näiteks vene või ukraina keelde.

Nii said õpitoas osalejad teada muu hulgas, miks muidu hapukasse salatisse suhkrut tuleb panna – esiteks see tasakaalustab maitseid, kuid teisalt on suhkur sõltuvust tekitav. Miks muidu kiirtoidus palju suhkrut on, selgitas Belal.

Suhelda ongi vaja, rääkis Mondo projektikoordinaator Mirjam Matiisen. «Mõte ongi, et erineva taustaga inimesed saaksid tuttavaks ja mõistaksid üksteise tausta,» selgitas ta. Matiisen jätkas, et paljud sõjapõgenikud ei ela vaid sotsiaaltoetuste pealt, nagu tihtilugu arvatakse, vaid nende seas on ka mitmete oskustega inimesi.

Seega võivad sellised kokkusaamised olla aluseks näiteks uute ühisürituste või teistsorti koostööde algatamiseks.

Teisalt oli Mondo väljapakutud ühiskokkamise mõte seegi, et osa inimesi on neile kurtnud, et Ukraina sõjapõgenikud on praegu palju rohkem pildis kui näiteks Süüriast pagenud inimesed. Kuid neilgi on oma lood ning sarnased kogemused ja raskused.

Räägiti tõsist juttu ka

Et ürituse mõte oli erinevate riikide sõjapõgenikke üksteisele lähemale tuua, ei piirdunud koosviibimine vaid kokkamisega. Eks kogemusi vahetati ka toidutegemise käigus, kuid samuti said ukrainlased teada Lähis-Idast ja sealsetest pingetest. Lähis-Ida ekspert Kristi Ockba tutvustas neile, miks paljud süürlased oma kodudest 2015. aasta järel pagema pidid ja mis on nende riigist nüüdseks saanud.

Ka ühiskokkamise peakokk Shereen Belal kolis oma perega Tallinnasse sõja ajal, täpsemalt 2016. aastal. Nüüd töötab ta Tallinnas kokana ja on ettevõtja. 

Samuti said töötoas osalenud näha ühte kunstiteost ja kuulda selle mõtet. Seda selgitas neile Ukraina juurtega, kuid pikalt Eestis elanud kunstnik Jarõna Ilo. Ta rääkis, et kasvas siin üles ajal, mil ju interneti ega nutiseadmeid polnud, mistõttu haris ta end maailmas toimuvast läbi raamatute lugemise. Nii kujutas ta ka riike ja kultuure ette peas ja pigem imelistena.

Jarõna Ilo tutvustas Süüria sõjast ajendatud ja 2016. aastal valminud teost, mille ta kinkis Ukraina klubi juhile Pille Rivesele.
Jarõna Ilo tutvustas Süüria sõjast ajendatud ja 2016. aastal valminud teost, mille ta kinkis Ukraina klubi juhile Pille Rivesele. Foto: Margus Ansu

«Kuid Süürias alanud sõda rüüstas minu ettekujutust,» jätkas Ilo. Sõda ta peatada ei saa, kuid tahtis omalt poolt sellele kultuurile tagasi anda ja nii tegi ta ühe söega joonistatud pildi. Sellel on katkine merekarp, mis asetseb punasel alusel. Jarõna Ilo selgitas, et merekarp sümboliseerib Hiina kultuuris mälestust. Et pildil on see katki, sümboliseerib sõja mõju. Sestap on pilt ka must-valge.

Ukraina klubi juht Pille Rives ja Mondo projektikoordinaator Mirjam Matiisen sõnasid, et pagulastele mõeldud üritusi toimub edaspidigi. Kindel on, et Ukraina klubi saab taas kokku järgmise nädala laupäeval.

Tagasi üles