Sõrmeluu murdnud sõitja süüdistab õnnetuses juhti

Tartu linnaliinibussis kukkunud Piret Reiljan näitab murdunud sõrme, mis peab nüüd mitu kuud lahases olema. Naine nõuab juhtunu pärast bussifirmalt hüvitist.

FOTO: Sille Annuk

Tähtverest linnaliinibussiga Tartu kesklinna sõitnud ja bussis kukkudes sõrmeluu murdnud raske puudega naine süüdistab juhti hoolimatuses ja ebakompetentsuses ning nõuab bussifirmalt saadud vigastuste eest hüvitist.

«See oli uskumatu õnnetus ja ma tahan, et ka teised inimesed teaks, et linnaliinibussis sõites võib surma saada,» kurtis Tartu Postimehega möödunud nädalal ühendust võtnud Piret Reiljan (48) ning kirjeldas suure nördimusega 5. aprillil juhtunud õnnetust.

Proua sõnul astus ta ülemöödunud neljapäeval kella nelja paiku Kreutzwaldi peatuses number kaheksa bussi peale ja soovis sõita Turu tänava pangahoone juurde. Enne raeplatsi läinud bussijuhi juurde keegi noormees ning nõudnud peatust. «Umbes seal, kus asuvad avalikud tualetid,» meenutas Reiljan, kelle mälu järgi istus kiilakas noormees enne seda seljaga tema poole.

Kuna bussijuht ei olnud nõus soovitud kohas peatuma, tekkis bussijuhi ja noormehe vahel häälekas sõnavahetus. «Kui me jõudsime lõpuks Turu peatusesse, surus ta piduripedaali nii põhja, et inimesed kukkusid. Ise veel karjus sellele poisile, et «siin on teie peatus»,» rääkis Reiljan, kes murdis bussipõrandale kukkudes vasaku käe sõrmeluu.

«Jõudsin veel hüüda, oi issand, ja järgmisel hetkel olin pikali,» lausus kaheksa aastat tagasi insuldi üle elanud Reiljan ja tunnistas, et postist kinni hoidnud vasak käsi ei ole tal väga tugev. Proua aitas püsti umbes 20-aastane pikkade juustega neiu.

«Ta reageeris väga kiiresti. Aitas mind kaenla alt üles ja küsis, kas ma tahan maha minna,» ütles kannatanu ning oli abistajale kogu südamest tänulik.

Põrutus ja luumurd

Pärast õnnetust tundis proua, et käsi on kohutavalt valus, ning sõitis taksoga Maarjamõisa traumapunkti.

«Seljalihaste tugev põrutus ja vasaku käe killustunud sõrmeluu murd,» luges Reiljan ette arstide diagnoosi. «Sõrmele oleks vaja olnud isegi operatsiooni, aga kuna käsi on halvatud, otsustasid arstid panna selle mitmeks kuuks lahasesse.»

Kogu loo juures hämmastas prouat kõige rohkem bussijuhi käitumine. «See oli puhtalt bussijuhi süü, aga ta ei tulnud mind vaatamagi,» lausus Reiljan, kellele ei mahtunud pähe, kuidas saab bussijuht niimoodi närvid kaotada. «Bussijuht ei saa nii ebakompetentne olla. Ükskõik, mis ka ei juhtuks, juht peab säilitama külma rahu.»  

Järgmisel päeval helistas proua Sebe Tartu linnaliikluse juhile Üllar Kaljustele ning rääkis oma loo ära. «Aga Kaljuste väidab mulle, et see ei saanud kuidagi olla number kaheksa buss. Teiseks ei mäleta ükski bussijuht, et midagi sellist oleks sel kellaajal juhtunud. Aga ma ei sõitnud ju ufoga,» oli proua pettunud ning süüdistas bussifirmat ringkaitses. «Lõpuks öeldi mulle, et siin on süü kahepoolne. Et mina oleks pidanud tugevamalt kinni hoidma. Kas kahe käega või?»

Ka Tartu Postimehe järelepärimise peale ütles Tartu linnaliinide juht Üllar Kaljuste, et ükski bussijuht pole sellist intsidenti tunnistanud. «Ma ei väida, et seda pole juhtunud, ja ilmselt see kukkumine oli, aga me pole jõudnud selgusele, miks,» ütles Kaljuste.

Bussijuht vs sõitja

Kaljuste sõnul tuleb Turu tänava peatusesse suunduda bussidel üsna aeglaselt ning seal ei saagi juhtuda nii äkilist pidurdamist. «Me ei ole tuvastanud, et kukkumine toimus juhi süül,» lausus Kaljuste ning lisas, et linnaliinibussiga sõites peab sõitja ise tagama oma turvalisuse. «Aga ta hoidis ennast kinni halvatud käega ja selline asi võib juhtuda mis tahes hetkel.»

«Praegu on meil naisterahva sõna bussijuhi sõna vastu,» lausus Kaljuste, kelle sõnul pole ta saanud ka kinnitust, et enne juhtunut oleks mõni sõitja bussijuhti seganud. «Juht väitis, et sellist asja pole olnud ja ta ei näinud ka, et keegi oleks peatuses kukkunud.»

Esmaspäevaks oli Reiljan saatnud bussifirmale kahjutasunõude, mida hakkab arutama bussifirma juhatus. Kaljuste kinnitas, et kahjunõudeid on Sebele ennegi esitatud, kuid need pole olnud seotud bussis kukkumistega.

«Hiljuti oli meil üks saapalõhkumine. Inimene libastus ja tema kallile talvesaapale tulid kriimud peale. See nõue oli umbes 200 euro ringis. Aga seda, et sõitja tervis on saanud kahjustada, pole varem olnud,» rääkis Kaljuste. «Eks me ootame nõude ära ja siis otsustame.»

Tagasi üles