Päevatoimetaja:
Jens Raavik
+372 739 0371

Konverentsil osalejad hakkavad vaatama õlaliigese operatsiooni otseülekannet

Copy
Tegemist on Eestis ainulaadse sündmusega.
Tegemist on Eestis ainulaadse sündmusega. Foto: Pärnu Postimees

Neljapäevast reedeni peetakse Tartu ülikooli kliinikumis kolmandat korda live-kirurgia päevi, mille fookuses on sel aastal õlaliigese operatsioonid ja operatsioonijärgne taastusravi.

Eestist ja lähiriikidest konverentsile tulnutel on võimalik näha operatsiooni vahetut videoülekannet koos opereeriva kirurgi kommentaaridega ning esitada küsimusi käimasoleva operatsiooni kohta.

Kliinikumi sporditraumatoloogia keskuse juhi dr Leho Ripsi sõnul keskendutakse seekord õlaliigese opereerimise tehnikatele, kuna õlaliigese haigusseisundid ning traumajärgsed vigastused on ühed sagedasemad artroskoopiliste operatsioonide põhjused.

«Artroskoopiaga on võimalik ravida väga mitmeid õlaliigese probleeme: liigese ebastabiilsus, rotaatormanseti vigastused, algav artroos või ka liigeselähedased tsüstid. Valdavalt on operatsioonide eesmärk taastada võimalikult anatoomiliselt liigese sidemed ja kõõluste struktuur, samuti puhastada liiges põletikukolletest või eemaldada kahjustunud luustruktuurid. Vahel vajame artroskoopiat ka täpsemaks liigesesiseseks probleemide diagnostikaks,» selgitas dr Rips.

Konverentsi kahel päeval viiakse läbi kuus õlaliigese artroskoopia live-operatsiooni. Esimesel päeval keskendutakse õleliigese ebastabiilsuse probleemidele. Opereerivad dr Alo Kullerkann kliinikumi sporditraumatoloogia keskusest, Leedu juhtiv õlakirurg dr Viktoras Jermolajevas ning Poola juhtiv õlaspetsialist ortopeed dr Roman Brzóska. Lisaks operatsioonidele toimuvad ka temaatilised loengud ning operatsioonijärgne füsioteraapiasessioon.

Kliinikumi juhtkonna liikme ning ülemarst-õppejõu professor Aare Märtsoni sõnul teeb konverentsi eriliseks otseülekanne operatsioonitoast. Seda enam, et kliinikumi ülimoodsa sisustusega uus operatsiooniplokk on ülekande jaoks suurepärane, selgitas ta.

Teadmisi tuleb jagama ja omandama ligi 130 erialaga seotud tervishoiutöötajat: nii ortopeedid, arst-residendid, füsioterapeudid kui ka õlaliigese temaatikast huvitatud teiste erialade spetsialistid.

Tagasi üles