Päevatoimetaja:
Richard Särk

Aasta toote loojad aitavad võidelda organiseeritud kuritegevusega toidumaailmas

Copy
Töö mee DNA-testiga läheb edasi. Celvia teenuslabori juhataja Kaarel Krjutškov (vasakul) ja toiduvaldkonna juht Kairi Raime (paremal) asuvad testi täiustama nii, et sellega saaks analüüsida mesilaste RNA-viirusi. Arendusse annab oma panuse Celvia spetsialist Benelote Uusküla (keskel).
Töö mee DNA-testiga läheb edasi. Celvia teenuslabori juhataja Kaarel Krjutškov (vasakul) ja toiduvaldkonna juht Kairi Raime (paremal) asuvad testi täiustama nii, et sellega saaks analüüsida mesilaste RNA-viirusi. Arendusse annab oma panuse Celvia spetsialist Benelote Uusküla (keskel). Foto: Sille Annuk

Tänavuse Tartu ja Tartumaa aasta toote konkursi võitsid ülikoolilinna teadlased, kes töötasid välja mee DNA-testi. Võrreldes seniste testidega, mis näitavad vaid seda, kui palju on meesse lisatud siirupit või tavalist suhkrut, on Tartu teadlaste loodud ettevõtte Celvia (endine tervisetehnoloogiate arenduskeskus) test nii täpne, et näitab muu hulgas ära ka selle, millistelt taimedelt on mesilased õietolmu ja nektarit kogunud, mis parasiidid neid vaevavad ning kas mesilane on enne tarusse jõudmist vahepeal peatunud näiteks lehma- või lambasõnnikul.

Mee DNA-testi töötasid Celvia teadurid välja kolme aasta jooksul koostöös enam kui paarisaja Eesti ja välismaa mesinikuga. Initsiatiiv selleks tuli mesinikelt, kel on keeruline võidelda petturitega. Ikka leidub neid kaubitsejaid, kes soostuvad ehtsa mee pähe müüma siirupit või siirupiga lahjendatud mett ning küsivad selle eest meeväärilist hinda.

Tagasi üles