Koroonapandeemia alguses taipasid logistikasektoris kogenud Kaido Kokk ja Mati Kaaver, et turul on küll palju transpordiettevõtteid, kuid veoteenust vajavatel ettevõtetel tuleb kauba tarnimiseks ohtralt auru kulutada nende vahel valimiseks, sest hinnad, tarneaeg ja kvaliteet on seinast seina. Nii lõid nad rakenduse, mis selle töö tellija eest ära teeb.
Nutikas logistikarakendus säästab aega ja energiat
Rakenduse eesmärk on pakkuda kliendile võimalikult lihtsalt ja kiiresti sobiv veohind ja tarneaeg. Piisab vaid, kui sisestada Weertu aadressiraamatusse kauba lähte- ja sihtkoht, kauba kogus, mõõdud ja kaal ning juba edastab rakendus veohinna pakkumuse koos tarneaja ja veokorraldusega.
Nagu vahemehed
Kaido Kokk ja Mati Kaaver selgitasid, et juba enne nende rakenduse loomist leidus sellesarnaseid digilahendusi. Kuid need pole kliendi jaoks nii-öelda kiired lahendused. Nagu näiteks turuplatsid, mis viivad kokku kliendid ja vedajad, hinnapäringute edastamise platvormid ja veopartnerite haldamise lahendused. «Nende puuduseks on see, et transporditeenuse eest need vastutust ei võta ja kohati peab täitma rohkelt andmevälju, et teada saada, milline on veo hind ja tarneaeg,» selgitas Mati Kaaver.
Kui klient valib aga Weertu, leiab rakendus sobiva lahenduse koos tarneaja ja veokorraldusega vaid mõne hiireklahvi vajutamisega. Kui kliendile pakutu sobib, võtab ettevõte ka teenuse täitmise eest vastutuse, mis on kasulik nii tellijale kui tarnijale.
Sisuliselt on Weertu asunud vahemehe rolli, selgitas Viljam Viljasoo, kes on Kaido Koka ja Mati Kaaveri tegemistele Tartu ärinõuandla ettevõtluskonsultandina mitu aastat kaasa aidanud. «Ehk nende ülesanne on ka komplekteerida veoautode veosed maksimaalselt, et õhku ei veetaks nii palju,» tutvustas ta.
Aeg äri alustamiseks oli soodne ka seetõttu, et kaupa liikus palju, kuid samas oli tarnijatel Euroopa Liidu poolne surve hakata vähendama fossiilkütuste kasutamist.
Viljasoo meenutas, et Weertu asutajad pöördusid Tartu ärinõuandla poole pandeemia kulminatsiooni ajal. «Pandeemia oli veel väga värske ja nad kasutasid seda võimalust õigel ajal ära, et leida logistikaprobleemidele lahendus, et kaubavedu oleks nii kliendile kui vedajale soodsam,» sõnas ta.
Aeg äri alustamiseks oli soodne ka seetõttu, et kaupa liikus palju, kuid samas oli tarnijatel Euroopa Liidu poolne surve hakata vähendama fossiilkütuste kasutamist. Seega oli iga kilomeeter ja tellimus arvel.
Kahe mehe idee oli vajalik ja innovaatiline ning nii saigi Weertu nii rahalist tuge kui ka ettevõtte ülesehitamise soovitusi Tartu ärinõuandlalt. Viljasoo rõõmustas, et nende kolme aastaga on koostöö jõudnud selleni, et Weertu ideest on saanud toimiv lahendus.
Rakendus on eelkõige mõeldud ettevõtetele ning Weertu asutajad täpsustasid, et on praegu fookuse seadnud tööstussektorile. Konkreetsemalt metallitööstusele, kuna ettevõtetega vesteldes selgus, et nende teenus võiks tuua selles valdkonnas tegutsejatele kõige suuremat kasu.
Kohustustest vaba
Kuid alustava ettevõttena jagub väljakutseid omajagu. «Tunne on, nagu oleksime väikese purjekaga tormisel ookeanil,» sõnas Kaido Kokk. Põhjenduseks tõi ta, et keeruline majanduslik olukord on langetanud nii tellimuste mahtu kui ka investeeringute kättesaadavust. «Kui aga positiivsest küljest vaadata, siis oleme ettevõte, kes on kohustustest vaba, seetõttu on meil lihtsam keerulises keskkonnas nii-öelda purjeid sättida, et pärituul uuesti üles leida ja tormist tervelt välja tulla.»
Kuid Mati Kaaveri ja Kaido Koka visioon ei piirdu metalliettevõtetele teenuse pakkumisega, vaid eesmärk on Weertut arendada nii, et see oleks kasulik lahendus kõigile, kes tegelevad kaupade saatmise või tellimisega, olenemata tegevusvaldkonnast.
Ka tiimina tahab Weertu kasvada, sest juba praegu tajuvad selle asutajad, et vajavad jõudu juurde nii müügitegevuseks kui ka tehnoloogia arendamiseks.
Nende kaugem visioon on aga, et Weertust saab tehisintellektist logistik, mis ennustab ette klientide transpordivajadused, paneb veoettevõtete infost kokku sobivad lahendused ning jälgib, et välja töötatud lahendused täidetakse kliendi ootustele vastavalt. «Me ei oska öelda, kas see juhtub viie või kümne aasta pärast või hiljem, kuid oleme kindlad, et see on logistika tulevik,» ütles Kaido Kokk.
Millega tegeleb Tartu ärinõuandla?
- Tartu ärinõuandla kuulub maakondlike arenduskeskuste (MAK) võrgustikku ning selle eesmärk on muu hulgas aidata ettevõtlusega alustada, ettevõtet arendada või ekspordiga pihta hakata
- aitab ettevõtetel kasutada oma ettevõtmise edendamiseks toetusraha
- koondab Tartu ärinõuandla kokku info, mis puudutab Tartumaa ettevõtete ja mittetulundusühingute tegevust ning piirkondlikku arengut
- tegeleb maakondlike ettevõtlus- ja arenguprojektidega ja korraldab noorte ettevõtlikkuse toetamisele suunatud arendustööd