Nutiseadmete taaskasutusse suunamisega tegelev ringmajandusettevõte OÜ Foxway jätkab kasvamist. Viimase majandusaasta andmed näitavad jätkuvat ekspordi ja töötajate arvu kasvu. Aasta tagasi sai Foxway grupp uue omaniku, Skandinaavia investeerimisfondi Nordic Capital, mis aitab ettevõttel laieneda. Eelmisel aastal tegi firma ka suure investeeringu.
Foxway panustas mullu kasvu rohkem kui kunagi varem
Foxway tegevjuhi Jaan Tähiste sõnul suurenes mullu nende müügitulu võrreldes eelneva aastaga enam kui neljandiku võrra. Töötajate arv kasvas samal ajal viiendiku võrra, ulatudes aasta lõpuks enam kui 660 töötajani. «Käibe kasv oli peamiselt tingitud hankekanalite mahtude suurenemisest, grupisisesest sünergiast ning kauba lisandväärtuse loomise kasvust,» sõnas ta. Äritegevus laienes kõige enam Lääne-Euroopas ning müügikanalitena kasutati senisest enam veebipõhiseid müügiplatvorme.
Uus omanik
Hiljuti tehti oluline muudatus ettevõtte omanike struktuuris, kui mullu oktoobris sai Foxway grupi suuromanikuks Skandinaavia investeerimisfond Nordic Capital. «Muudatus võimaldab grupil senisest veel enam kasvada ning toob grupi juhtimisse väga tugevat kompetentsi,» märkis Tähiste.
Eelmisel aastal investeeris firma kasvu toetavasse põhivarasse enam kui kunagi varem, kokku üle 3,7 miljoni euro. Suurimad investeeringud tehti äri toetavate infosüsteemide arendusse, uutesse tootmistehnoloogiatesse ning automaatsesse pakkeliini. 2024. aastal on kavas investeeringuid veelgi kasvatada.
Tänavu jätkab Foxway kasvu ning eesmärk on suurendada turuosa väljaspool Põhja-Euroopat ja ehitada üles koostöö mitme olulise partneriga. Väga tähtsal kohal on investeeringud protsesside ja tootmise automatiseerimisse, mis võimaldavad äri kasvades kasumlikkust suurendada.
Mullu investeeris firma kasvu toetavasse põhivarasse enam kui kunagi varem – kokku üle 3,7 miljoni euro.
«Turutrendid toetavad Foxway ärimudelit. Näiteks kasutatud nutitelefonide turu maht on mitu aastat kasvanud kiiremas tempos kui uute nutitelefonide turg ning trendi jätkumist on oodata ka järgmistel aastatel,» selgitas Tähiste.
Suured elektroonika jaemüüjad pakuvad poodides samuti järjest enam kasutatud seadmeid. «Lähtume põhimõttest, et planeedilt ammutatud ressursse tuleb kasutada vastutustundlikult ja jätkusuutlikult, võimalusel asju parandada ja uuesti ringlusse saata,» ütles ettevõtte tegevjuht.
Koos avaliku sektoriga
Kui rääkida tööjõust, siis endiselt on Foxwayl üks kõige suuremaid proovikive tehnoloogiataustaga inimeste leidmine. «Värbamisprotsess võib seetõttu üsna pikk olla, ent seni oleme siiski vajalikud töötajad leidnud,» sõnas Tähiste. Töölt lahkujateks on peamiselt noored, kel on ees mõni suurem elumuutus, nagu Tartust eemale kolimine, või otsustatakse jätkata kooliteed ja panna täiskohaga töötamine mõneks ajaks pausile.
Eesti on väike riik, mis paratamatult seab ettevõtte kasvule piirid, seda ka siis, kui põhiturg asub Eestist väljaspool, sõnas Foxway Recommerce Mobilesi äriala president ja OÜ Foxway juhatuse liige Mikkel Frid. Foxway eesmärk on järjepidevalt panustada automatiseerimisse ja innovaatiliste lahenduste leidmisse. Samas näeb Frid, et ettevõtted saavad areneda koostöös avaliku sektoriga. «Hea infrastruktuur on ettevõtte kasvu juures märgilise tähtsusega ja avaliku sektori tugi on selle arendamises asendamatu,» rääkis Frid. Ta lisas, et Eesti peaks jätkama julgelt digikeskkonna arendamist, hoidma tihedat koostööd idufirmadega ning panustama samal ajal ka infrastruktuuri ja logistikasse.
«Sedasi on Eesti igas mõttes maailmale ja sujuvale koostööle avatud ning tal on palju potentsiaali, et võtta Euroopas liidripositsioon,» võttis Frid kokku olulisima.