Päevatoimetaja:
Eili Arula
(+372) 739 0339

Ahhaa teaduskeskuses saab ööpäev läbi teadusteatrit vaadata

Copy
Tänavu korraldab Ahhaa teaduskeskus teadlaste ööl teadusteatri maratoni, mis vältab terve ööpäeva. Maraton sai avapaugu täna keskpäeval.
Tänavu korraldab Ahhaa teaduskeskus teadlaste ööl teadusteatri maratoni, mis vältab terve ööpäeva. Maraton sai avapaugu täna keskpäeval. Foto: Kristjan Teedema / Tartu Postimees

Täna õhtupoolik on pühendatud teadusele, sest taas on kätte jõudnud teadlaste öö, mille jooksul korraldatakse üritusi, loenguid ja töötubasid nii linnas kui ka kaugemal. Muu hulgas korraldab Ahhaa teaduskeskus Euroopa pikima teadusteatri maratoni, mis vältab kogu ööpäeva.

Maraton algas täna keskpäeval. Lisaks Ahhaa meeskonnale teevad teadusteatrit ka näiteks Proto avastustehas, Teadusbuss ja Hull Teadlane.

«Nii palju erinevaid teaduse populariseerijaid näeb ühel laval väga harva,» ütles Ahhaa teaduskeskuse sündmuskorraldaja Rasmus Rohtla. «Oleme kõik ühe eesmärgi eest väljas – tuua teadus inimesele võimalikult lähedale.»

Ahhaa on külastajatele avatud öö läbi. Õhtu vältel toimub üritusi ka Tartu ülikooli õppehoonetes, Taltechi Tartu kolledžis, Tamme gümnaasiumis ja Tõravere observatooriumis.

Teadlaste öö kesklinnas

Tartu ülikooli molekulaar- ja rakubioloogia instituudis toimub perepäev, mis algab kl 14 ringkäiguga. Järgnevad mitmesugused töötoad.

Tartu ülikooli Oecologicumis algab kl 18 putukateemaline perepäev «Tunne putukat».

Tartu ülikooli loodusmuuseumis ja botaanikaaias saab algusega kl 18 osaleda teadusorienteerumises ning lahendada loodusteemalisi ülesandeid.

Tartu tähetornis toimub kl 19 majatuur, kus saab tutvuda muuseumi püsinäituse uue osaga «Kaks poissi, kes unistasid tähtedest. Struve, Fraunhofer ja 200-aastane teleskoop». Selge ilmaga saab ka teleskoobiga Saturni vaadelda.

Tartu ülikooli Delta õppehoones võib end kl 18 proovile panna matemaatilises orienteerumismängus. Muu hulgas saab uudistada isejuhtivat autot, luua tehisintellektiga pilte ja muusikat, läbida takistusrada ning kuulata lühiettekandeid. 

Maarjaväljal

Tartu ülikooli Chemicumi ja Physicumi õppehoones toimub samuti teadusorienteerumine, mis algab kl 17. Saab osaleda töötubades, uudistada teadusetendusi ja kuulata ettekandeid.

Tartu ülikooli tehnoloogiainstituudis võib töötubades katsetada meditsiinilisi testribasid, teha nendega analüüse ja valmistada kodus leiduvatest käepärastest osistest lima. Insituudi fuajees ootab takistusrada, õhtu jooksul saab külastada ka elektroonikalaborit ja taimeteadlasi.

Tartu ülikooli bioinseneeriainstituudis algab kl 18 tunnine töötuba, mille jooksul saab tutvuda molekulaarbioloogia laboriga ja aidata teadlastel lahendada biolaboris tekkinud segadust.

Teaduspargis

Tartu ülikooli sünnitusabi ja günekoloogia õppetoolis võib osaleda töötubades. Muu hulgas saab rohkem teada DNA-st ning selle rollist diagnostikas ja sellest, kuidas on omavahel seotud DNA, rasedus ja viljakus.

Taltechi Tartu kolledžis

Kl 18 võib tutvuda 3D- ja droonilaboriga ning liikuda ringi virtuaalses majamudelis.

Tamme gümnaasiumis

Kl 18 korraldavad Tamme gümnaasiumi õpilased ja õpetajad mitmesuguseid töötubasid. Näeb teadusteatrit ja esineb koolibänd.

Tõraveres

Tartu observatooriumis algavad kl 18 populaarteaduslikud ettekanded nii galaktikate füüsika, kosmoloogia ja kaugseire kui ka kosmosetehnoloogia ja tähefüüsika teemadel. Õhtul toimub selge ilmaga ka suure teleskoobiga Saturni vaatlus. 

Allikas: Teadlaste Öö festival ja Tartu ülikool

Teadlaste öö on Eesti suurim teadust populariseerivate ürituste sari, mis toimub igal aastal septembri viimasel nädalal. Selle algatas Ahhaa teaduskeskus.

Tagasi üles