Mis on Tartu kui Euroopa kultuuripealinna mõte? Kui inimkeeli vastata, siis vist see, et veenda iseennast ja naabreid selles, millised meistrid me ellujäämiskunstides oleme. Näidata maailmale, et eestlastel on teadmisi ja nippe, kuidas 1,3-miljonilise rahvusriigina mitte kaduda ning kuidas tervest Lõuna-Eesti pärandkultuurist ja esivanemate tarkusest kantuna on võimalik ehitada parem homne.
Mis võiks olla Tartust 2000 kilomeetri kaugusel Austrias asuva Bad Ischli ja selle ümbruskonna Salzkammerguti kui Euroopa kultuuripealinna mõte?
Sest kui elada Austria Alpides, maaliliste mäetippude, kristallselgete järvede ja sügavate orgudega piirkonnas, mis on olnud kuurort juba sajandeid, siis mille poole on inimestel seal veel püüelda?!
Kogu see piirkond on Euroopa aristokraatia ja kuulsate loovinimeste jalajälgi täis, alates keiser Franz Josephi ja tema abikaasa Elisabethi ehk Sissi romantilisest loost.
Esplanaadi tänava nukuliku ilmega Austria hotellis, mis nüüd on Bad Ischli linnamuuseum, keiser Franz Joseph oma Sissiga 1853. aastal kihluski. Nende pulmad said Austria monarhia ajaloo olulisimaks sündmuseks ...
1914. aastal aga allkirjastas seesama keiser Franz Joseph samuti just Bad Ischlis dokumendi, millega ta kuulutas sõja Serbiale, ja see viis esimese maailmasõja puhkemiseni.
Kaiserstadt ehk keisri linn
Niisiis Bad Ischl kubiseb Franz Josephi mälestuspaikadest, alates keisri villast ning keisri pargist kuni selleni, et Bad Ischlis saad üsna tõenäoliselt süüa keisrišnitslit ja juua keisriõlut. Kondiitriärid ja kohvikud pakuvad keisridesserti ja keisritorti ning Franzi ja Sissi mullijooki! Isegi autopesu saab Bad Ischlis tellida kaiserwäsche, mis on märk eriti esmaklassilisest teenindusest.
Bad Ischliga on seotud ka maailmakuulus helilooja Franz Lehar, seesama, kes lõi opereti «Lõbus lesk», ning temagi veetis aega Bad Ischlis, ostis endale sinna 1908. aastal villagi, suhtles paljude kuulsuste ja kunstnikega, lõi aina uusi operetikesi ja mõjutas linnakese glamuurset seltskonna- ja kultuurielu.