:format(webp)/nginx/o/2024/08/30/16323911t1h2f57.jpg)
Mida teha ja kuhu minna nädalalõpul, mida kroonib 1. september? Milles küsimus?! Kellel vähegi võimalik, minge aga kooli õppima. Eks saa ju silmaringi laiendada ka üritustel, mida korraldatakse siin-seal, kuid järjepidevat õppimist pedagoogide käe all need ei asenda.
Reedel
Kl 17 toimub Jakobi galeriis (Jakobi 52) Prantsuse fotograafi ja režissööri Raphaël Gianelli-Meriano näituse «Kirjad Eestist» lõpetamine.
Kl 18 linastub Elektriteatris (Jakobi 1) Balti filmipäevade raames Nora Ikstena samanimelise romaani järgi valminud «Emapiim» (režissöör Inara Kolmane) ning kl 21 lühifilmide kogumik «Muutuses kaduma läinud», milles on ka Anna Hintsi ja Tushar Prakashi «Sannapäiv».
Kl 18–23 on Aparaaditehase (Kastani 42) festivali ajal avatud kõik sealsed galeriid ja muud näitusepinnad, kl 18 avatakse Kogo galeriis Läti kunstniku Aleksandrs Breže näitus «Kiusatusele allumine».
Laupäeval
Kl 12 algab Aparaaditehase festivali ajal Müürilille täika ja alternatiivsete loomeinimeste kogukonna Ajuokse viienda aastapäeva tähistamine.
:format(webp)/nginx/o/2024/08/30/16324431t1ha8f2.jpg)
Kl 17 algab Ülenurmel põllumajandusmuuseumis suvelõpuline talgupidu ja simman. Piletiga.
Kl 18 esilinastub Elektriteatris Leedu spordidokumentaalfilm «Pilet» (režissöör Vytautas Dambrauskas) ning kl 20.30 Anna Hintsi «Savvusanna sõsarad». Nii need Balti filmipäevade kaks filmi kui ka eelmise õhtu linateosed on eesti- ja ingliskeelsete subtiitritega ning kõigile tasuta, kuid kinno minekuks tuleb registreeruda.
Kl 19 tuleb 1944. aasta suurpõgenemise meenutuseks Pauluse kirikus ettekandele Raimo Kangro «Missa süütult hukkunud eestlastele» (1989, op. 40).
Pühapäeval
Kl 14–20 käib Tartu keskpargis Goodmen Productionsi juhtimisel noortele mõeldud tarkusepäeva festival, mille peaesineja on Ollie. Tulijaid ootavad ees töötoad, kus igaüks saab oma teadmisi ja oskusi proovile panna.
Kl 17 algab ülemaailmse kristliku looduhoiukuu alguse tähistamiseks matk Kvissentali linnalooduse matkarajal. Õnnistuse looduhoiukuule annab Eesti apostlik-õigeusu kiriku vaimulik Kristjan Otsmann.
Vaatamissoovitus
:format(webp)/nginx/o/2024/08/30/16324379t1h7cb8.jpg)
Viimane aeg on minna ERMi vaatama rahvusvahelist näitust «Sürrealism 100. Praha, Tartu ja teised lood». Selles on kõrvuti pandud Tšehhi ja Eesti sürrealismi hulka arvatud teoseid, mis enamasti on liikumatud, kuid leidub ka liikuva kujutisega töid.
«Ühest küljest on osapooled väga erinevad, teisest küljest seob neid aga kahe riigi keeruline käekäik 20. sajandil Nõukogude Liidu mõjusfääris,» on kirjas väljapaneku tutvustuses. «Sarnaselt Eesti kultuuri- ja kunstilooga on mõningal määral ka Tšehhi ja muu Kesk- ning Ida-Euroopa kunst jäänud suurtest narratiividest teenimatult kõrvale ja tähelepanuta. Lääne-Euroopa jutustab jõuliselt oma lugu – on aeg, et ka meie siinpool Euroopas teeksime sama.»
Näitust saab vaadata 8. septembrini.