Päevatoimetaja:
Emily Lieberg

Tartu saab uue arengukava. Nüüd on viimane võimalus sõna sekka öelda

Tartu abilinnapea Elo Kiiveti
Tartu abilinnapea Elo Kiiveti Foto: Margus Ansu

Tartu koostab uut arengukava, millest peab saama meie teejuht aastani 2035.

Esmaspäeva, 19. augustini saab iga tartlane veel kaasa rääkida, milline see oluline dokument võiks olla ehk kuidas see kõige paremini meie huvisid teeniks.

Mis see arengukava on?

Arengukava paneb paika linna arengusuunad ja sätib prioriteete, et linnaelu areneks tasakaalustatult, tartlaste elukvaliteet paraneks ja Tartu oleks atraktiivne ka külalistele. See on justkui teekaart, mis aitab linnavalitsusel tegevust planeerida ja ellu viia, sest seob omavahel unistused ja vajadused (visioon), sihtmärgid ja -kohad (strateegilised eesmärgid) ning igapäevaelu (tegevused). Ilma selleta ei saaks me jälgida, kas liigume õiges suunas ja see on ka abivahend valikute tegemisel.

Meil ju on juba üldplaneering?

On tõesti, aga üldplaneering tegeleb linna ruumilise arenguga. Arengukava tegeleb enamate valdkondadega ja ka selles vaates, mida kaardile joonistada ei saa ehk mis jääb linnaplaneerimisest väljapoole. Seega arengukava ja üldplaneering täiendavad üksteist.

Kas see on mingi ametnike asi?

Sugugi mitte. Kõigepealt eelnes arengukavale Tallinna ülikooli töörühma ülevaade Tartu lähteolukorrast. Arengukava koostamist vedasid konsultandid Milttonist ja Civittast, avalikuks stardiks oli 2023. aasta kevadel visioonikonverents «Meie linna lood», mis tõi kokku väga erinevate elualade esindajad. Esimese visiooni sõnastasid linnavalitsuse ametnikud kõigist osakondadest koos linnavolinike ja linnajuhtidega. Sellele järgnesid seminarid ekspertide, linlaste, huvirühmade ja koostööpartneritega.

Et asi oleks põnevam, muutsime näiteks arengukava tutvustuspäeva koostöös teatriga Must Kast hoopis loominguliseks, kus sai vabas vormis tulevikust rääkida ja toimus ka spetsiaalne lavastus «Visioonid rambivalguses». Nägime, et tõsiseid teemasid saab meelelahutuslikult tõlgendada ilma, et nende sügavus kaoks. Kõigi arengusuundade kohta on valminud ka Musta Kasti näitlejate toel vaimukad videod, mida saab iga kell kodulehelt vaadata ja mis kindlasti inspireerivad edasi uurima.

Aga ma ei ole ju ekspert?

Vastupidi! Kes oleks parem ekspert oma elukeskkonna asjus? Kes veel teaks, millised on su soovid ja vajadused? Iga inimene on oma elu ekspert ja tunneb suurepäraselt oma kodu ümbrust ja töö- või koolitegemisi. Seepärast proovisimegi inimestele lähemale tulla: 24. juulil sai kaasa rääkida Tartu tuleviku teemal autovabaduse puiesteel ning 13. augustil toimusid Tartu linna külade kärajad ehk meie maapiirkonna arengukava seminar Rahingel.

Esimeses strateegia kohta koguti kohalike arvamusi ka veebi teel ning ka nüüd saab arengukava kohta veebis või muul moel (näiteks raamatukogudes) tagasisidet anda.

Kui kõik teemad ei paku huvi, saab vabalt valida ainult selle, mis pakub. Arengukava koosneb seitsmest tegevusvaldkonnast: kultuur, haridus, innovatsioon, ettevõtlus, heaolu, kogukond, keskkond ja linnaruum. Samamoodi nagu ajalehest saab lugeda seda osa, mis sind köidab, saab ka arengukava lehitseda teemade või lennukõrguse järgi – vaadata linna aastal 2045, 2035 või lähiaastatel.

Mis siin uut on?

Soovime, et arengukavast saaks igapäevane juhtimistööriist, mida saavad linna enda töötajate kõrval kasutada nii kodanikud, külalised, investorid, tulevased elanikud, ettevõtted. Selleks kasutame digitaalset rakendust, mis on mugavam kui senine traditsiooniline tekstidokument. Elluviimist saavad jälgida nii linnakodanikud kui ka -ametnikud, kus mõõdikud annavad mugava ülevaate, kas ja kui kiiresti liigub Tartu kokkulepitud eesmärkide poole.

Kellele seda vaja on?

Meile kõigile. Päriselt ka.

Arengukava koondab kõik linnavalitsuse tegevused ja teenused, aga mõeldud on need ju ikkagi linna elanikele, siin töötavatele ja õppivatele inimestele. Arengukava aitab meil mõista, kas oleme piisavalt ambitsioonikad, et eristuda. Liiga lihtsad eesmärgid, mis olid eile või on juba homme saavutatavad, ei ole piisavalt arendavad.

Samuti peame vaatama, kas see kõik on siiski ellu viidav. Ja lõpuks küsima, mismoodi võiksime mõõta, kas linnavalitsus teeb head tööd, et aru saada, kas liigume õiges suunas.

Kuidas ma kasulik saan olla?

Arengukava võlu (ja mõne arvates valu) on selle mitmekihilisus ja laiahaardelisus. Siin on võimalus panustada nii lüürikutel kui füüsikutel, nii suure pintsliga maalijatel kui ka väikeste detailide austajatel, nii visionääridel kui pragmaatikutel. Arengukava koosneb kaugest tulevikust (strateegiline vaade aastani 2045), veidi lähemast tulevikust (Tartu 2035) ja igapäevasest tegevuskavast koos kontrolliga (mõõdikud). Saab seada sõnu ja korrastada arve – nii leiab igaüks endale meelepärase ja huvipakkuva vaatenurga.

Kokkuvõtteks

Ootame kõiki uue arengukava mustandit üle vaatama, rakendust sirvima ja mis kõige olulisem: mistahes kujul mõtteid jagama. Ühiselt saame kindlasti parema tulemuse ja suurema kindluse, et see vastab enamatele ettekujutustele tuleviku Tartust. Kuidas visioon «Elamusteks valmis, elamiseks loodud» sulle tundub?

Arengukava kirjelduse, ajakava, taustaanalüüsid ja uuringud leiab kodulehelt tartu.ee/arengukava. Veebirakenduse leiab siit.

Tagasi üles