L, 9.12.2023

Harrastuskalastajad ihkavad piirata püütud kalade väljavedu

Risto Mets
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Talikalastajad Peipsi järvel.
Talikalastajad Peipsi järvel. Foto: Ove Maidla

Mittetulundusühing Koos Kalale käivitas sel nädalal rahvaküsitluse, et uurida inimeste arvamusi, kas Eesti vetest püütud kalade välismaale toimetamist tuleks piirata või mitte.

Kalavarude kaitse eesmärgil on keelatud harrastusliku kalapüügiga tabatud uimeliste müümine, seevastu ei kehti mingeid piiranguid siit püütud kalade väljaveole. Harrastusliku püügiga tabatud kalade müümine naaberriikides ei ole keelatud või seda ei kontrollita, märgivad küsitluse korraldajad.

Väidetavalt ostetakse Lätis eraisikutelt massiliselt kokku Eestist, peamiselt Pärnu lahest ja Peipsi järvest tabatud kalu. Osalt just seetõttu saabub naaberriigist talviti siia kalastama tuhandeid püüdjaid.

Lahenduseks oleks kehtestada harrastuslikult püütud kalakoguste väljaveopiirang, leiavad MTÜ liikmed, näiteks 15 kg kalastaja kohta. Taoline piirang ei tõkesta mitte kaubavedu Euroopa Liidu siseselt, vaid kaitseks Eesti kalavarusid. Samasugune 15 kg piirang kehtib näiteks Norras.

Küsitlus kestab 20. aprillini Kalale.ee portaalis. Juhul, kui harrastuskalastajate kogukond peab piirangu kehtestamist vajalikuks, pöördub MTÜ Koos Kalale vastava seadusandliku initsiatiiviga juba valitsuse poole.

Täna hommikuks oli küsitlusele vastanud 1521 inimest.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles