Skip to footer
Päevatoimetaja:
Kelly Olesk
+372 739 0375
Saada vihje

Tartu lühiuudised

Täna õhtul kell 19 astuvad autovabaduse puiesteel üles Kadri Voorand 4, Estonian Voices ja VHK keelpilliorkester koos dirigent Rasmus Puuriga.

Kümne aasta pärast. Kellele ja kuidas?

Kolmapäeval, 24. juulil kell 18 algab autovabaduse puiesteel arutelu «Tartu aastal 2035. Kellele ja kuidas?», kus erinevate valdkondade esindajad arutlevad, milline on Tartu roll praegu ja kuhu linna arengut lähima kümne aasta jooksul suunata.

Arutelul osalevad koolijuht Mari Roostik, ettevõtja Vallot Mangus, linnaplaneerija Pille Metspalu, kasutajakogemuse disainer ja illustraator Kalle Paas ning Tartu linnavalitsuse ruumiloome osakonna juhataja Kertu Vuks. Arutelu juhib ajakirjanik Mirjam Mõttus. Kuulajad saavad küsimusi esitada.

Arutelu on ajendatud Tartu uus, aastate 2025–2035 arengukavast, mis on 19. augustini avalikul väljapanekul ja ootab linlaste tagasisidet. Arengukava koostamine on läinud linnavalitsuse, ekspertide ja linlaste koostöös.

Aastani 2035 kehtiva arengukavaga ja nelja järgmise aasta eelarvestrateegiaga saab tutvuda Tartu kodulehel ning raekoja infokeskuses, linnaraamatukogus ja selle harukogudes. TPM

Kiireim lodjasikutaja oli eestlane

Tartu kesklinnas oli läinud laupäeval kuulda hasartset kaasaelamist maailma kõige tugevamatele meestele, keda Rammumeeste meistrite liiga (Strongman Champions League) võistlema oli toonud.

Võistlejad olid Ervin Toots (Eesti), Gunnar Gimbutas (Eesti), Aivars Šmaukstelis (Läti), Evans Nana (Ghana), Kevin Hazeleger (Holland), Heikki Pohjonen (Soome), Péter Juhász (Ungari), A. Invernizzi (Itaalia), Kane Francis (Ühendkuningriik), Ilya Khazov (Küpros), Adam Roskowski (Poola) ja Kelin Mills (Lõuna-Aafrika).

Esimese kondiproovi jälgimiseks seadis publik end kahele poole Emajõge, samal ajal kui rammumehed võtsid üksteise järel istet Kaarsilla keskel maas, näoga pärivoolu. Siis visati mehele köis, mille küljes triivis Emajõel 60 tonni kaaluv Jõmmu, ning rammumehel tuli lotja vastuvoolu enda poole sikutada, kuni ta 25 meetrit köit tiritud sai. Enamasti mahtusid rammumeeste köietõmbed 39–51-sekundilise aja sisse, kiireim sikutaja oli eestlane Ervin Toots.

Võistluse järgmine ülesanne nägi ette 165-kilose metallkonstruktsiooni tõstmist rinna kõrguselt üles sirgetele kätele. Soorituseks oli aega 60 sekundit, vahepeal võis rammumees ka mõne hetke puhata, et siis jätkata. Poolakast võistleja tegi esimese 30 sekundiga lausa 16 tõstet, siis puhkas ja suutis veel kaks. Ta nimi on Adam Roskowski, tulemus kokku 18 tõstet, ülejäänutel oli jaksu 10–16 tõsteks.

Järgnesid 800 kilo kaaluva ATV ja tüdrukutega koormatud suure käru lükkamine ning Strongmani embleemi kandmine. Hiljem tulid kiiruse peale mitmekümnekiloste liivakottide loopimine 4,3 meetri kaugusele ja 200–275 kilo raskete pommide trepist üles vedamine. AIME JÕGI


Kommentaarid
Tagasi üles