Luua metsanduskool avab eriala, mida Eestis varem õpetatud pole

Henn Uuetoa
, ajakirjanik
Copy
Luua metsanduskool avab metsaväljaveo autojuhi eriala, sest see amet nõuab palju teadmisi ja oskusi.
Luua metsanduskool avab metsaväljaveo autojuhi eriala, sest see amet nõuab palju teadmisi ja oskusi. Foto: Arvet Mägi

Luua metsanduskool avab sügisel metsaväljaveo autojuhi eriala, mida pole varem õpetatud Luual ega mujal Eestis.

Luua metsanduskooli metsamasinaõppe üksuse juht Alvar Käeni sõnul on metsaväljaveo autojuht oluline lüli kvaliteetse metsamaterjali jõudmisel lõpptarnijani.

Kuid tema töö sisu on tavaliselt veoautojuhitööst mõnevõrra erinev, kuna metsaväljaveo käigus tuleb sõita ja manööverdada ka kitsastel metsateedel. «Samuti peab metsaväljaveo autojuht oskama kasutada hüdrotõstukit, tundma puidu sortimenti, kvaliteedinõudeid ning virnastamise põhimõtteid,» loetles Käen.

Uue õppekava loomist toetab seegi, et Luua metsanduskoolis on nüüd simulaator, mille abil saab metsaväljaveo autojuhte koolitada ning pakkuda neile individuaalset lähenemist ja praktilist tunnetust.

Lisaks sellele on koolil statsionaarne metsaveoauto uue Epsiloni hüdrotõstukiga, millega on õpilastel võimalik harjutada puidu laadimist päris masina peal.

Väljaveoauto simulaator ja statsionaarne veoauto annavad õppijatele võimaluse harjutada igapäevaseid tööolukordi ohutus ja kontrollitud keskkonnas, leidis Alvar Käen. «See tagab, et meie lõpetajad on hästi ette valmistatud ja enesekindlad oma tööülesannete täitmisel nii laoplatsil puidu laadimisel kui ka metsateedel manööverdamisel.»

Tulevased metsaveo autojuhid õpivad põhjalikult tundma metsamaterjali kvaliteeti ja sortimenti, keskkonnakaitset ja ohutust, veoauto ja hüdrotõstuki hooldamist ja seadistamist, täishaagisega manööverdamist ning ka töölõiguga seonduvaid digitaalseid lahendusi.

Õppe käigus saavad juba keskhariduse omandanud õppijad, kellel on olemas CE-kategooria juhiluba, põhjaliku praktilise väljaõppe ja tänapäevased teadmised.

Õpe kestab ühe aasta, seejärel tuleb sooritada kutseeksam ja selle eduka sooritamise korral on uks tööturule avatud. Vastuvõtt kestab 14. augustini.

Tagasi üles