Politsei tabas Tartus paarikümne auto kallal vandaalitsenud noored

Kelly Olesk
, Reporter
Copy
Lõhutud auto Jaamamõisa piirkonnas.
Lõhutud auto Jaamamõisa piirkonnas. Foto: Lõuna prefektuur

Sel nädalal tabasid politseinikud Tartus kaks noort, kes olid viimaste päevade jooksul lõhkunud Hiinalinna piirkonnas paarikümne auto klaasid ning varastanud sõidukitest sularaha ja muid väärtuslikke esemeid.

Esimene märk sellest, et Tartus on vandaalid sihikule võtnud Jaamamõisa kandis ja selle lähiümbruses seisvad sõiduautod, laekus politseile möödunud nädalavahetusel. Siis andis tähelepanelik inimene häirekeskusele teada, et Puiestee tänava kortermaja juures on lõhutud mitme sõiduki küljeaknad ning sobratud masinate panipaikades.

Tartu politseijaoskonna uurimisgrupi juht Indrek Laanisto sõnul reageeris politsei teate laekudes kohe sündmuskohale ning tuvastas, et selle maja juures oli lõhutud kümmekonna auto küljeklaasid. «Piirkonda läbi vaadates kedagi kahtlast ei leitud, ent järgnevatel päevadel ja öödel hoidsid politseinikud kirjeldatud piirkondadel teravamalt silma peal,» rääkis ta.

Politsei alustas menetluse ning asus koguma infot võimalike kahtlusaluste kohta kuniks ööl vastu 18. juunit laekus järjekordne teade, et Uue tänava kortermaja ees on äsja lõhutud taas mitme sõiduki aknad. Piirkonnas olnud patrullid reageerisid sündmuskohale ning tabasid masinate vahelt ühe 13-aastase nooruki.

«Kuna oli alust arvata, et tabatud noormehel võis olla ka kaasosaline, asus politsei tema isikut välja selgitama ning järgmisel päeval õnnestuski tabada teinegi teos kahtlustatav noor, 15-aastane poiss,» selgitas Laanisto. Ta lisas, et mõlemad poisid toimetati asjaolude selgitamiseks jaoskonda ning kõigi nende juhtumite osas on alustatud menetlus.

Laanisto sõnul aitas noorukite tabamisele kaasa inimeste tähelepanelikkus ja kiire info edastamine häirekeskusele. «Nimelt kuulis üks inimene öösel auto signalisatsiooni ja andis juhtunust politseile kohe teada. Kuna inimene ei jäänud ükskõikseks tema läheduses toimuva osas, said patrullid operatiivselt reageerida ning ühe noorukitest vahetult tabada,» märkis ta.

Samavõrd tähelepanelikud peaksid olema Laanisto sõnul aga ka autoomanikud ise. «Praegu olemasoleva info põhjal on teada, et mitmetes masinates, mille aknad lõhuti, oli sees palju väärtuslikke esemeid ja ka märkimisväärsel hulgal sularaha. Siit ka meie soovitus auto omanikele, et nad ei jätaks sõidukitesse öiseks ega ka päevase eemaloleku ajaks esemeid, mis võivad ahvatleda halbade kavatsustega möödujaid. Kui masinast ei ole midagi võtta, on ka tõenäosus suurem, et seda lõhkuma ei hakata,» lisas Laanisto.

Lõuna ringkonnaprokuröri Raul Heido sõnul tekib suvisel ajal, mil algavad koolivaheajad, noortel rohkem vaba aega. «Prokuratuur peab alaealiste seadusrikkumisi prioriteediks, mistõttu suhtume nendesse juhtumitesse äärmise tõsidusega. Parim viis alaealiste kuritegevuse pikemas perspektiivis ennetamiseks on katkestada nende kriminaalne käitumine ja tegeleda selle aluspõhjustega. Paraku on noorte seas märkimisväärne hulk neid, kellel pole piisavalt tegevusi või toetavaid lähedasi, mistõttu võivad nad erinevatel põhjustel teha valesid otsuseid, mille tagajärgedega peavad tegelema õiguskaitseasutused,» rääkis Heido.

Muuhulgas on politseiuurijal palve ka lapsevanematele, et nad uuriks ja tunneks huvi, kus ja kellega nende noored aega veedavad ja seda eriti öisel ajal, mil sellises vanuses noored peaks olema kodus ega tohikski täiskasvanud saatjata linnatänavail ekselda.

Tagasi üles