Tartu lähistele kerkis eriskummaline loomaaed

Jens Raavik
, ajakirjanik
Copy
Loomaaia kujud on loodud taaskasutusmaterjalidest, puidust ning leidobjektidest.
Loomaaia kujud on loodud taaskasutusmaterjalidest, puidust ning leidobjektidest. Foto: Tartu vallavalitsus

Kes otsib mõnusat kunstiseiklust linnast väljas, sel tasub istuda ratta selga ja kulgeda piki Jõgeva maanteed Tartu vallas asuvasse Kärkna risti. Linnapiirist vaid kaheksa kilomeetrit eemal on Amme jõe looklevate käärude vahel koha sisse võtnud «Amme jõe loomaaed».

Kuuest stiliseeritud loomaobjektist koosnev loomaaed on sama kirju kui issanda loomaaed, sest mahutab lugematu hulga isendeid – just täpselt nii palju, kui kujutlusvõime suudab genereerida.

Zoomorfsed kujud on loodud taaskasutatavatest materjalidest, puidust ning leidobjektidest. Teoste autor on skulptor Eero Ijavoinen, kes algul mõtles teha midagi Noa laeva taolist, ent kui ta töö loomiseks hunniku vanu terrassilaudu sai, siis plaan muutus.

«Kuidagi orgaaniliselt inspireerituna ümbritsevast keskkonnast tuli see loomaaia idee. Siin on üks metsis ja jõe teisel kaldal peidab end näkk,» kirjeldas autor. Skulptuuridel hoiavad kiivalt silma peal seitse pead ehk valvurit, kes ripuvad skulptuuridest nägemiskaugusel.

«Amme jõe loomaaed» on üks osa kunstifestivali «Linnast välja» loodavast kunstiteest, mis avatakse täies mahus 6. juulil. Tee lookleb Tartu vallas Raadi alevist läbi Kõrveküla, Vasula, Äksi ja Tabivere kuni Jõgeva maanteele välja.

Kunstitee trajektoorile jääb mitu rattaringluse parklat, seega on kaheksat kunstipeatust 50-kilomeetrisel distantsil võimalik läbida ka rattaga.

«Ja soovitangi seda teha, sest nii saab avastada ka kõike seda, mis jääb kunstipeatuste vahele: maalilist loodust, Tartu valla põnevat kultuurilugu, atsakaid kogukondi ning kohalikke ettevõtjaid,» sõnas kunstifestivali «Linnast välja» üks eestvedaja ja Tartu valla kultuuritööspetsialist Karita Tilk.

Kunstifestival «Linnast välja» kuulub Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 põhiprogrammi ning on loodud selleks, et murda olemasolevaid mõttemustreid kunstist ja kunsti tarbimisest.

«Selleks me toome kunsti mugavustsoonist välja, pannes ta lennuväljale, jõekaldale, maanteele, metsa taha, järve äärde ehk toome ta sinu juurde,» selgitas festivali kunstiline juht Hando Tamm.

Kunstitee trajektoori koos täpsete asukoha koordinaatide, fotode ja sisututvustusega leiab  festivali kodulehelt linnastvalja.ee, samuti saab jälgida mobiilirakenduses.

Kunstitee trajektoor on jälgitav ka mobiilirakenduse kaudu, selleks tuleb vaid QR-koodi telefoniga skaneerida.
Kunstitee trajektoor on jälgitav ka mobiilirakenduse kaudu, selleks tuleb vaid QR-koodi telefoniga skaneerida. Foto: Tartu vallavalitsus
Tagasi üles