Muusik Anu Taul asus kuulmislanguse tõttu maalima ja avas näituse lodjakojas (4)

Raimu Hanson
, ajakirjanik
Uuendatud 19. juuni 2024, 15:04
Copy
Laulja ja laululooja Anu Taul.
Laulja ja laululooja Anu Taul. Foto: Arvo Meeks

Tänasest saab lodjakojas vaadata laulja ja laululooja Anu Tauli esimest portreemaalide näitust «Muusikamaal», milles ta on pastellidega jäädvustanud Eesti muusikuid.

Näituse avamine.
Näituse avamine. Foto: Erakogu

Anu Tauli sõnul on ta muusiku ja lauljana pidanud kogu senise elu oma esmaseks loominguliseks väljendusvahendiks häält, ent viimastel aastatel süvenenud kuulmislangus tõi ta kujutava kunsti juurde.

«Ehkki laulmise kõrval on mulle alati meeldinud joonistada, hakkasin sellega taas tõsisemalt tegelema just kuulmislanguse süvenedes,» ütles ta. «Aastate eest püüdsin oma maalimiskirge taltsutada. Nüüd ärkas see osa minus otsekui uinunud olekust ja hakkasin end uuesti väljendama kujutava kunsti keeles.»

Taul lisas, et kunst on tema puhul toiminud ka teraapilise abivahendina ja aidanud hoida tervise proovilepanekutega silmitsi seistes optimistlikku meelt.

Sügisel 2023 alustas ta teadlikumalt tööd pastellmaaliga ning nii saigi alguse tema esimene portreemaalide sari «Muusikamaal». Ta on portreteerinud Eesti muusikuid, tekstiloojaid, lauljaid ja laulukirjutajaid.

Anu Taul on teiste hulgas portreteerinud Eeva Talsit.
Anu Taul on teiste hulgas portreteerinud Eeva Talsit. Foto: Repro

Näituse piltidel lodjakojas on Mari Jürjens, Sandra Sillamaa, Mari Kalkun, Eeva Talsi, Kaisa Kuslapuu, Kristiina Ehin, Hedvig Hanson, Meelika Hainsoo, Astrid Nõlvak, Cätlin Mägi, Triinu Taul, Reet Linna, Eva-Lotta Vunder, Tõnis Mägi, Silver Sepp, Jalmar Vabarna, Lauri Õunapuu, Aapo Ilves, Andre Maaker, Reigo Ahven, Peeter Volkonski, Olavi Kõrre, Ruslan Trochynskyi, Ando Kiviberg ja Ants Taul.

Anu Tauli kõrval oli näituse avamisel Kristiina Ehin ja tema portree.
Anu Tauli kõrval oli näituse avamisel Kristiina Ehin ja tema portree. Foto: Erakogu

Kultuuripealinna aastal sünnib Anu Tauli sõnutsi väljaspool seda mahukat programmi ka palju muud kultuuri, mida ei tasu tähelepanuta jätta.

«Minu näitus ei ole seotud kultuuripealinnaga, vaid sündis ideest teostuseni ilma välise toetuseta, puhtast tegemise rõõmust ja enda võimaluste piires,» selgitas Taul. «Mul tekkis idee maalida muusikuid, kes on mind ümbritsenud ja inspireerinud.»

Pastellmaalide näitust «Muusikamaal» saab lodjakojas vaadata 19. augustini, seejärel mitmel pool mujal Eestis.

Sel suvel võib Anu Tauli kuulda esinemas Hiiu Folgil, Viru Folgil, Tartu 2024 põhiprogrammi kuuluva Paganliku Pärimusöö kontsert-etendusel Võru Kubija vabaõhulaval jm.

Anu Tauli portreemaalil on Peeter Volkonski.
Anu Tauli portreemaalil on Peeter Volkonski. Foto: Repro
Tagasi üles