Pühapäeval süttib laulu- ja tantsupeo tuli (1)

Jens Raavik
, ajakirjanik
Uuendatud 16. juuni 2024, 09:13
Copy
Tulesüütamise tseremoonia toimub Eesti esimese üldlaulupeo mälestuskivi juures Narva maantee ja Puiestee tänava ristmiku lähedal.
Tulesüütamise tseremoonia toimub Eesti esimese üldlaulupeo mälestuskivi juures Narva maantee ja Puiestee tänava ristmiku lähedal. Foto: Eva Maria Tartu

Pühapäeval, 16. juunil kell 11 süüdatakse Tartu laulu- ja tantsupeo tuli. Ühisel rattasõidul viiakse peotuli Maarja kirikusse, kus peetakse jumalateenistus «Su üle Jumal valvaku». Õhtul ootab neid, kel pilet olemas, tantsupeoetendus lumepargis.

Tulesüütamise tseremoonia toimub Eesti esimese üldlaulupeo mälestuskivi juures Narva maanteel. Pidupäev algab Haaslava meeskoori lauluga «Mu armas isamaa». Esineb ka Eesti Maaülikooli rahvatantsuansambel Tarbatu.

Seejärel tervitavad peolisi laulu- ja tantsupeo lavastaja Priit Strandberg ja Tartu linnapea Urmas Klaas.

Tuli süttib, kui meeskoor esitab Stuntzi «Eesti vennad laulgem rõõmsast», mis kõlas ka 1869. aastal esimese üldlaulupeo kavas. Peotule süütavad tantsupeo kunstiline juht Kristel Maruste ja laulupeo kunstiline juht Küllike Joosing. Tuljakut esitab Eesti maaülikooli rahvatantsuansambel Tarbatu.

Tartu laulupeo «Õnn ja rõõm» kunstiline juht Küllike Joosing ütles, et laulu- ja tantsupeo nädal toob Tartus kokku erinevad põlvkonnad ja on austusavaldus esivanemate pärandile. «Peotuli loob meile võimaluse kokku tulla, ühiselt vaimuvalgusest osa saada ning tuld oma mõtteis ja südames kaasas kanda,» lisas ta.

Seejärel liigub laulu- ja tantsupeo meeskond ratastel Maarja kirikusse oikumeenilist jumalateenistust pidama, et avaldada austust laulupeo sünnipaigale. Korraldajad kutsuvad kõiki soovijaid ratastel kaasa sõitma, et nautida kaunist kultuuripealinna ning olla osa laulu- ja tantsupeo traditsioonist.

Jumalateenistuse viib läbi EELK Tartu praostkond. Esinevad Väägvere pasunakoor, Hugo Treffneri Gümnaasiumi segakoor Anima, Tartu koguduste ühendkoor ja vokaalansambel Eluallikas.

Päev kulmineerub tantsupeo etendustega Tartu lumepargis, mis toovad kokku 2300 Tartumaa tantsijat, kaht kontserti kokku pääseb nautima 4000 vaatajat. Tantsupeo etendused on välja müüdud ja koha peal piletimüüki ei toimu.

Õhtust etendust algusega kell 20.00 kannab üle Delfi.

Tagasi üles