Noored maalivad Elva koolimaja seintele mesilased ja männid

Tartu Postimees
Copy
Kavand «Mesilased» koos autoriga. «Mesilased» on üks teos, millest saab inspiratsiooni Elva gümnaasiumi seinamaaling.
Kavand «Mesilased» koos autoriga. «Mesilased» on üks teos, millest saab inspiratsiooni Elva gümnaasiumi seinamaaling. Foto: Erakogu

Noored kunstnikud loovad täna ja homme renoveerimisel Elva gümnaasiumi seintele maalingud, mille aluseks on rahva lemmikuks kujunenud Elva tänavakunsti peol sündinud teosed «Mesilased» ja «Mänd». 

 

Mais peeti Elvas tänavakunstipidu, kus noorte eestvedamisel valmis hulk kunstiteoseid ja sündis näitus. Igal huvilisel oli võimalik anda hääl oma lemmikule ning enim hääli saanud teos oli plaanis võtta aluseks Elva gümnaasiumi seinamaalile.

«Koostöös kooli sisekujundajaga leidsime koha mitte ainult ühele, vaid suisa kahele enim hääli kogunud kavandile,» ütles tänavakunstipeo üks korraldaja ja seinamaalingute eestvedaja Saskia Leonovitš.

Ta selgitas, et kooli raamatukogu lugemissaali hakkavad selle nädala lõpuks kaunistama mesilased lilledel. Raamatukogu ette trepikotta tuleb seinamaal, kus on kujutatud mööda männitüve kõrgustesse pürgivaid tegelasi. «Selle kavandi juures inspireeris kooli arengu motiiv ja mänd kui üks Elva sümboleid,» lisas Leonovitš.

Ürituse idee sai alguse kohtumisest Elva noortega. «Rääkisime südamest südamesse, mis on linnas hästi ja millest tunnevad kohalikud puudust. Elva noori kurvastas varjatud vägivald ja see, et linnaruumis pole märgata aktiivsete ja loominguliste noorte tegevust. Tänavakunstipidu oli meie katse näidata, et koos saame ise oma elukeskkonda rikastada ja midagi positiivset luua,» rääkis Leonovitš. «Seinamaal on koolinoortele igapäevane meeldetuletus, et kõigile muredele vaatamata on ühiselt võimalik midagi ägedat ja püsivat luua.»

Lisaks kahele seinamaalile on plaanis eksponeerida valikut tänavakunstipeol sündinud kavanditest edaspidi ka kooli garderoobikappidel. Suve lõpuni saab uudistada tänavakunstipeo teostest sündinud näitust Elva keskväljaku väligaleriis.

Elva tänavakunstipidu ja gümnaasiumi seinamaalidega kaunistamist korraldavad Saskia Leonovitš, Annaliisa Rahnoja, Mirel Kallas, Cathy Välimets ja Margo Raudsepp. See on Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi kuuluva noorte nüüdiskunsti aasta üritus.

Tagasi üles