/nginx/o/2024/06/10/16139302t1h4d90.jpg)
Kui Tartust välja Jõgeva poole sõita, siis vilksatab midagi silmanurgast mööda. Värvilaigud vasakul pool kätt Nõmmiku kergliiklusteel... Ei, lausa maalid, mis üksteise järel ritta kinnitatud müratõkkeseinale.
See on maanteenäitus pealkirjaga «100 meetrit elu» ehk üks osa Tartu valla kunstifestivalist, mis meelitab inimesi nii linnast kui ka mugavustsoonist välja kohtuma kunstiga seal, kus see on tavatu. Maanteele, järve äärde, lennuväljale, metsa taha.
/nginx/o/2024/06/10/16139304t1hbaf9.jpg)
Idee autor on tegevuskunstnik Hando Tamm, kes on viimastel aastatel kuulsust toonud Äksi, kuna seal paikneb tema kaasaegse kunsti Galerii No1. Tolle galerii hoovil sündis mai viimastel päevadel ja juuni algul 15 maali, tegijaiks lapsed, noored ja vanemad inimesed, sekka professionaalegi. Teemaks aga mitte tingimata ellujäämiskunstid nagu 2024. aastal kultuuripealinnale Tartule ja tervele Lõuna-Eestile kohane, vaid ELU kõige laiemas mõttes.
«Ma olen lausa õnnelik. Mulle väga meeldib see, kuidas kõik välja on kukkunud,» lausus Hando Tamm eile. «Minuni jõuavad juba telefonikõned inimestelt, kes seda teeääre näitust on märganud. Ja kui autoaknast neid lähemalt silmitseda esimesel korral ei jõua, siis ehk tagasiteel on mahti vaadata.»
Kui 11-aastane poiss maalib pildile tanki ja taustaks Ukraina lipu värvid, siis see kõik tuleb ta seest, kuigi ta sellest ei räägi, leiab Hando Tamm.
Hando Tamm kutsus vaatajaid mõttes otsustama, et millise töö võiks teinud olla kuueaastane ja millise 79-aastane maalija ning kuidas üks või teine kujutab elu. Tema enda suur avastus on, et noored maalijad võivad nii tundliku närviga olla, ja sotsiaalselt nii terava sõnumi väljendajad.
/nginx/o/2024/06/10/16139303t1hbd4a.jpg)
«Me pigem arvame, et noored ei loe uudiseid ja neid ei huvita miski,» rääkis ta veel. «Aga kui 11-aastane poiss maalib pildile tanki ja taustaks Ukraina lipu värvid, siis see kõik tuleb ta seest, kuigi ta sellest võibolla ei räägi.»
«100 meetrit elu»
- Maanteenäitus Jõgeva maanteel Nõmmiku müratõkkeseinal.
- Juunioridest autorid: Mona Nõmmoja (15), Uko Raudne (11), Markus Tamm (9), Fred Raudne (6) ja Ats Tamm (11)
- Seenioridest autorid: Aune Sepp (68), Jaan Malin (63), Silvi Hallo (75), Küllikki Kala (74), Olev Kala (79), Tiina Veski (77).
- Professionaalid: Edgar Tedresaar (40), Martin Urb (43), Hando Tamm (44), Alar Tuul (42) ning Regina- Mareta Soonsein (33).
Seeniorid on Hando Tamme sõnul keskendunud aga loodusele ehk lilledele ja maastikule, mis on samuti elu ise, ning milles väljendub nende püüe rahuneda ja tasakaal saada.
/nginx/o/2024/06/11/16140014t1ha289.jpg)
Kunstifestival «Linnast välja!» püstitab ühtlasi küsimuse, kas kunst saab peatada ääremaastumise? Kas hea kunst võib asuda metsa taga ja põlluserval? Kas Tartumaa tuntud maamärke võiks olla näiteks ka üks linnast välja looklev kunstitee?
Tartu valla kultuurispetsialist Karita Tilk soovib, et kõik inimesed, kes kunstiteele satuvad, avastaksid veel, mis on selle tee kõrval, taga ja vahel ehk Tartu valla kultuuriloo. «Näiteks tsistertslaste esimene klooster asub meil ning Õ- täht on sündinud eesti kirjakeelde Äksi kirikus,» loetles ta. «Samuti imeline loodus, Saadjärv ja voored, toimekad kogukonnad Jääaja keskuse ümber ning Äksi alevikus.»
/nginx/o/2024/06/11/16140015t1h3800.jpg)
Kunstitee kulgeb linnast väljas trajektooril: Raadi lennuväli–Kõrveküla–Vasula–Äksi–Saadjärv–Tabivere– Jõgeva maantee. Osadesse kohtadesse on juba näitused ilmunud ning osa tuleb veel juurde. Kunstitee avaneb kogu oma hiilguses 6. juulil Äksis, kus lõpeb ühtlasi rahvusvaheline kunstilaager, milles valminud tööd publiku ette pääsevad. Umbes 100 aastat tagasi käis ka Konrad Mägi oma üliõpilastega Saadjärve ääres suviti maalilaagreid tegemas.