:format(webp)/nginx/o/2024/06/05/16124805t1h349d.png)
Tartu tootmisettevõtetel läheb üha kitsamaks, laienemiseks napib maad. Turu tänava ja Emajõe vahel areneb jõudsalt linnale kuuluv Ropka tööstuspark, seal on alles jäänud vaid mõni üksik vaba krunt. Samasugune on olukord ka Ravila tööstuspargis.
Olgugi et OÜ Torm Metall sõlmis juba aastaid tagasi Tartu linnavalitsusega Ropka tööstuspargis asuva Inseneri 8 kinnistu hoonestusõiguse lepingu, pole ettevõte veel seal uut tehast ehitama hakata jõudnud. Ja nii pea seda ei juhtugi.
Linnavalitsuse teisipäevasel istungil sai metalliettevõte Torm Metall Ropka tööstuspargis ligi 18 000-ruutmeetrisele büroo- ja tootmishoonele küll ehitusloa, aga siiski ei plaanita aasta jooksul veel ehitama hakata.
Torm Metallil on suuremat tootmishoonet vaja olnud juba aastaid, sest ettevõte tegutseb praegu viies hoones. Arenemisplaanid olid tõesti juba 2021. aastal, kinnitas Torm Metalli juhatuse liige Oskar Kilk.
Siiski on uue tootmishoone ehitus kriiside tõttu aina edasi lükkunud – 2021. aastal oli tööd nii palju, et ei jõudnud ära teha, viimastel aastatel on tootmine ja nõudlus olnud aga langustrendis. «Oleme vastupidamise ja ootamise, mitte arenemise ja kasvamise seisus,» tunnistas Kilk. Siiski lisas ta, et hirmu pole vaja tunda ja tööd on piisavalt.
«Meie tung ehitada on nüüdseks raugenud ja aeglasem. Siiski soovime ehitama hakata mitte rohkem kui kolme aasta pärast,» sõnas Kilk. Selgituseks lisas ta, et praegu on intressid tõusnud võrreldes 2021. aastaga kolm korda, samuti püsivad kõrged ehituse hinnad.
/nginx/o/2024/06/05/16124815t1h69a9.png)
Tartu linnavalitsus on Torm Metallile teinud ka ettekirjutuse, sest firma ei täida hoonestuslepingut. Siiski on linnavalitsus mõistev ning püüab kohalikke ettevõtjaid toetada.
Tartu abilinnapea Raimond Tamm ütles, et majanduskeskkond lõi Torm Metalli plaanid uppi. «Tuli koroona ja siis Ukraina sõda ehk üks kriis teise järel,» selgitas ta. Kuigi Torm Metallil pole Inseneri 8 krundil veel mitte midagi ja uue maja projekteerimisega veel tegeletakse, maksab ettevõte linnale hoonestusõiguse tasu vastavalt lepingule.
Abilinnapea nentis, et tootmiseks mõeldud suured krundid on linnas otsakorral ja seepärast pandi mõni aeg tagasi koostöös Tartu ja Kambja vallaga linnaliinibussid käima ka Vahi ja Tõrvandi tööstusparki. «Seal töötavad samuti Tartu elanikud ning ettevõtetel on nendes piirkondades veel ruumi, kuhu areneda,» lausus Tamm.
Nii ootavad abilinnapead reedel Vahi tööstuspargis Hanza Mechanicsi uue tootmishoone avamine ning tuleval nädalal Tõrvandis metallifirma Meteci uue hoone ja 30. aastapäeva pidustused. «Me ei vaata enam, et ettevõte tegutseks rangelt Tartu piirides. Praeguse majanduse seisu ajal on hea, et ettevõtted üldse areneda suudavad,» lisas ta.