Päevatoimetaja:
Kelly Olesk
+372 739 0375
Saada vihje

Pane tähele! Alanud valimistel on mitu uuendust

Copy
Euroopa Parlamendi valimisteks valmistuv Tartu linna valimiskomisjoni esimees Jüri Mölder tutvustas eile uusi hääletusruume vaksalis. Seal nagu ka ükskõik millises teises jaoskonnas võib hääletada iga Eesti valija.
Euroopa Parlamendi valimisteks valmistuv Tartu linna valimiskomisjoni esimees Jüri Mölder tutvustas eile uusi hääletusruume vaksalis. Seal nagu ka ükskõik millises teises jaoskonnas võib hääletada iga Eesti valija. Foto: Margus Ansu

Esmaspäeval algab Euroopa Parlamendi valimiste hääletus, mille puhul suurim uuendus on see, et kõigi 78 Eestis üles seatud kandidaadi poolt saavad meie valimisringkonna valijad hääletada kõigis Eestis avatavates hääletuskohtades.

Teisisõnu ei ole Eesti hääleõiguslike elanike jaoks sel korral elukohajärgseid valimisjaoskondi ja keegi ei pea hääletama minema tingimata koduomavalitsuses. Mandaate läheb jagamisele seitse.

Tartu linna valimiskomisjoni esimees Jüri Mölder söandas samas varasema kogemuse pinnalt ennustada, et suurem osa valijaid kasutab nüüd e-hääletamise võimalust. «Viimased riigikogu valimised olid 70-protsendise osavõtuga, Euroopa Parlamendi valimised tulevad vahest 40 protsendi juurde. Seejuures on e-hääletamine endiselt populaarne. Valijate hulk, kes hääletamisruumi jõuab, on vähemuses,» tõdes ta.

Elektrooniline hääletamine algab esmaspäeva, 3. juuni hommikul kell üheksa ja see kestab katkematult kuni laupäevani ehk 8. juunini, mil e-hääletamine lõpeb kell 20.

Esmaspäeva keskpäeval algab ka sedeliga hääletamine jaoskondades. Seejuures tasub tähele panna, et Tartus on jaoskondade asukohad muutunud ja kõik ei tööta esmaspäevast alates.

«Muutunud on see, et meil on kaks jaoskonda vähem ja osaliselt on uued hääletamisruumide asukohad,» jätkas Mölder. «Euroopa Parlamendi valimised on konkurentsitult olnud kõige väiksema osalusprotsendiga valimised, mistõttu vaatasime riigi valimisteenistusega kriitiliselt üle viimaste valimiste osalemisstatistika jaoskonniti.»

Ülevaatuse tulemusena ei ole enam hääletamisruumi Põllu tänaval ametikooli ruumides ega Raatuse koolis.

Küüni tänava telgi asemel on hääletamisruum sealsamas kõrval GMP Plazas endise Patisserie’ kohviku ruumides. Veeriku tennise- ja sulgpallikeskuse kohviku ruumid on läinud valimiste vahel kasutusse ning sealt kolib valimisjaoskond nüüd vaksalihoonesse.

E-hääletamine on endiselt populaarne. Valijate hulk, kes hääletamisruumi jõuab, on vähemuses, tõdes Jüri Mölder.

Väike muudatus on seegi, et Petersoni gümnaasiumis on hääletamisruum nüüd aulas, varem oli võimlas.

Mölder meenutas, et hääletamisruumide lahtiolekuajad on erinevad. Terve nädala ehk esmaspäevast pühapäevani on Tartus avatud viis hääletamisruumi: Eedenis, kaubamajas, GMP Plazas, Vaksalis ja Lõunakeskuses.

Koolimajade jaoskonnad Petersonis, rakenduslikus kolledžis, Forseliuse koolis ja Tamme koolis on lahti valmisnädala kolmel viimasel päeval ehk reedel, laupäeval ja pühapäeval.

Tartumaa teistes omavalitsustes on avatud veel 28 valimisjaoskonda. Kõige rohkem ehk seitse on neid Tartu vallas. Jõgeva maakonnas on valimisjaoskondi 16.

Eelhääletamise päevadel, 3.–8. juunini on igas vallas või linnas avatud vähemalt üks jaoskond. Lähemalt saab uurida veebilehelt valimised.ee.

Eelhääletamise päevadel saab sedeliga hääletada jaoskondades kell 12–20. Valimispäev on 9. juuni, siis on kõik jaoskonnad avatud kell 9–20.

Tagasi üles