ERM avab 115. sünnipäeval valgustite näituse

Veiki Ojaperv
, ajakirjanik
Copy
ERM avab 115. sünnipäeval valgustite näituse.

 

 

 

 
ERM avab 115. sünnipäeval valgustite näituse.        Foto: Margus Ansu

Eesti Rahva Muuseum (ERM) tähistab pühapäeval 115. sünnipäeva rikkaliku eriprogrammiga ja avab näituse, kus on väljas viimase 150 aasta jooksul kasutusel olnud valgustid.

Näitus «Pirrust prožektorini. Valgusteid ERM-i kogudest» tutvustab valgusteid, mis on olnud osa Eesti kultuuripärandist erinevatel aegadel, aga eriti nende viimase 150 aasta tormilist arengut.

«See on üks selline näitus, kust absoluutselt iga külastaja leiab kindlasti midagi, millega ta on ühes või teises vormis elus kokku puutunud,» rääkis muuseumi direktor Kertu Saks.

Külastajad saavad näha mitmekesist valikut tavapärasematest, haruldasematest ja huvitavamatest valgusallikatest alates traditsioonilistest lambikujudest keerukate prožektoriteni. ERM-i kogus on ligi 2000 valgustusega seotud eset, neist kõige rohkem küünlajalgu – ligi 800. Õli- ja gaasilampe on kokku umbes 400, küünlalühtreid üle 200 ja pilakuid 160, näituselt leiab aga ka pirru ja prožektori.

Lisaks valgustite väljapanekule on kõikidel sünnipäevakülalistel võimalus tavapärasest poole odavama näitusepiletiga nautida hiljuti avatud näitusi «Kellele kuulub öö?» ja «Sürrealism 100. Praha, Tartu ja teised lood …». Hiljuti esimest sünnipäeva tähistanud muuseumikaardiga pääseb nüüdsest kõikidele ERM-i näitustele tasuta.

Muuseumi sünnipäeva eriprogrammist leiab muuseumi direktori Kertu Saksa eksklusiivse majatuuri ning perepäeva tegevusi. «Võtan ise ühe tuuri tõepoolest juhtida ning käime läbi kogu maja. Räägin sinna juurde ka taustalugusid, mida võib-olla tavapärastel tuuridel ei kuule,» märkis Saks.

Hilisõhtu toob öölaulude kontserdile «Kellele kuulub öö?» Liisi Koiksoni, Piret Krummi, Stig Rästa, Vaiko Epliku ja Toomas Lunge bändiga. Laulude vahel loovad meeleolu ööpoeesia saadikud Piret Simson ja Alo Kõrve. Kontsert toimub Jakob Hurda saalis, mis mahutab veidi enam kui 200 inimest.

Valgustite näitus avatakse püsinäituse «Kohtumised» hoidlas pühapäeval kell 13.30, kui koguhoidja ja kuraator Ülle Jäe annab ülevaate valgustite ajaloost ja nende tähtsusest Eesti kultuuriloos.

Märksõnad

Tagasi üles