Skip to footer
Päevatoimetaja:
Emily Lieberg
+372 730 0138
Saada vihje

Terviseamet soetab haiglatesse üle Eesti satelliittelefone

Olemas on erinevaid satelliittelefone, näiteks nuppude ja toruga nagu pildil või siis selliseid, mis pealtnäha tavalistest nutitelefonidest suurt ei erine. Pilt on illustreeriv.

Kriisideks valmistumine sai hoo sisse koroonakriisi saabudes. Kui Ukrainas algas täiemahuline sõda, hakati rohkem mõtlema ka sellele, et mis saab siis, kui Eestit peaks tabama sama saatus.

Käimas on riigihange, millega terviseamet otsib pakkujat, kes varustaks Eesti haiglaid ja kiirabi satelliittelefonidega. Kahekümne haigla ja kiirabiüksuse seas on ka Tartu kiirabi ja Tartu ülikooli kliinikum. Hanke eeldatav maksumus on 190 000 eurot.

Alternatiivne võimalus

Terviseameti meediasuhete nõuniku Kirsi Pruudel selgitas, et  satelliittelefone on tarvis selleks, et tervishoiuteenuste osutajatel oleks sidevõimalus juhul, kui teiste vahenditega sidepidamine osutub võimatuks.

Tartu ülikooli kliinikumis on praegu kriisiaja side tagatud kliinikumi majade ja ka operatiivteenistusega operatiivsidevõrgu teenuse ESTER kaudu. Kliinikumi kriisikoordinaatori Urmas Elmi sõnul on sattelliittelefone tarvis näiteks ka keeruliste ilmaolude tõttu.

Ta tõi näiteks juhtumi kui Võrut tabas torm ja mobiilside kogu regioonis ei toimunud. «Selliste olukordade vältimiseks ning kliinikumi kui elutähtsa teenuse osutaja (ETO) toimepidevuse tagamises igas olukorras ongi vajalikud satelliittelefonid,» rääkis ta.

Politsei ja piirivalveameti (PPA) sidepidamine on samuti kriisiolukordadeks läbi mõeldud. PPA valmisoleku ja reageerimise büroo arendusdirektor Rone Grahe sõnas, et ametil on koostöölepe siseministeeriumi infotehnoloogia- ja arenduskeskusega (SMIT), kes tagab PPA-le vajalikud sideteenused nii igapäevatöös kui ka kriisis.

SMITi sideteenuste osakonna juhataja Veiko Kanistik rääkis, et nagu kliinikum, kasutab ka PPA nii tava- kui kriisiolukordades raadiosidevõrgu ESTER baasil töötavat raadiosidet.

«Sõltuvalt organisatsiooni vajadustest ja prioriteetidest dubleeritakse ühendusi ja kasutatavaid raadiosidemaste,» selgitas Kanistik. «Lisaks kasutab PPA erasektori sideteenuseid.»

Kriisivalmidus

Tartu linnavalitsusel on satelliittelefonid kriisijuhtimiseks olemas 2023. aastast ning nende kasutamist on linna kriisistaabi õppustel ka harjutatud, näiteks mullu oktoobris õppusel. Seal selgus, et linnavalitsusel on muu maailmaga sidepidamise võimalus ka siis, kui telefonid ja internet ei peaks töötama.

Linnavalitsuse kriisikoordinaatori Kristjan Kostabi sõnul rohkem detaile küberrünnaku riski tõttu jagada ei saa. «See on ametialane info, mida me anname väljapoole ainult partneritele nende tööülesannete efektiivsemaks täitmiseks,» rääkis ta.

Lisaks satelliittelefonidele on linnavalitsuses mõeldud ka läbi, kuidas toetakse kriisi korral elanikke. Selleks luuakse kriisikeskustesse vajaduse korral piiratud maghuga internetiühendus, millega saab näiteks lähedastele veebipõhiseid kõnesid teha.

Kuidas Tartus kriisiolukorras käituda ja kuhu pöörduda, saab lugeda Tartu linna kodulehelt.

Kommentaarid
Tagasi üles