Eelmisel aastal haigestus Tartumaal puukentsefaliiti 30 inimest

Tartu Postimees
Copy
Soojaks läinud ilmadega on liikvele läinud puugid. Foto on illustreeriv.
Soojaks läinud ilmadega on liikvele läinud puugid. Foto on illustreeriv. Foto: Elmo Riig

Terviseameti andmetel on puukentsefaliidi juhtude arv Eestis viimaste aastatega pea kolmekordistunud. Eelmisel aastal haigestus puukentsefaliiti 209 inimest, kellest 30 haigestus Tartumaal.

Puukentsefaliidi juhtumite arv viimase kolme aastaga pea kolmekordistunud ning terviseameti nakkushaiguste ja epidemioloogia osakonna peaspetsialisti Marika Vikentjeva sõnul on tänavune esimene entsefaliidi juhtum juba diagnoositud.

Ainus viis haiguse ennetamiseks on vaktsineerimine. «Puukentsefaliidi vältimiseks on olemas tõhusad ja ohutud vaktsiinid nii täiskasvanutele kui ka lastele alates esimesest eluaastast. Esmane vaktsineerimiskuur koosneb kolmest süstist,» rääkis Vikentjeva ja lisas, et märtsis vaktsineerimiskuuri alustades on suve alguseks esmane kaitse olemas.

Lisaks perearstikeskustele on võimalik end puukentsefaliidi vastu vaktsineerida Tartu Ülikooli kliinikumis ning üheksas apteegis üle Tartu. Kõik vaktsineerimist võimaldavad apteegid on toodud veebilehel vaktsineeriapteegis.ee. Samal veebilehel on võimalik broneerida endale sobiv aeg vaktsineerimiseks apteegis. Vaktsiin on tasuline ja doosi hind jääb 30–45 euro vahemikku. Vaktsineerimiseks kulub 10–15 minutit.

Eesti proviisorapteekide liidu juhi Ly Rootslase sõnul tasub praegu vaktsineerida nii neil, kes pole varem end puukentsefaliidi vastu vaktsineerinud, kuid ka neil, kes soovivad kaitset uuendada. «Juhul, kui inimene on varem juba puukentsefaliidivastase vaktsiinisüsti saanud, tuleks kevadel kindlasti terviseportaalist või paberkandjal vaktsineerimispassist üle vaadata, kui palju aega on eelmisest vaktsineerimisest möödunud. Sõltuvalt patsiendi vanusest peaks uue doosi tegema kas kolme- või viieaastase intervalliga,» selgitas Rootslane.

Puukentsefaliit on kesknärvisüsteemi nakkushaigus. Nakatumine toimub enamasti puugihammustuse kaudu, kuid viiruse võib saada ka töötlemata toorpiima tarbimisel. Haigus võib avalduda mitmes vormis, alates kergest gripilaadsest seisundist kuni ajupõletikuni. Puukentsefaliidi vastu puudub spetsiifiline ravi, haigust ravitakse sümptomaatiliselt. Puukentsefaliidi põdemine võib lõppeda ka surmaga.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles