Regionaalminister muudab Mustvees vastuolulise tänavanime (1)

Egeli Raudmäe
, ajakirjanik
Copy
Benito Agirre tänav Mustvees.
Benito Agirre tänav Mustvees. Foto: Sille Annuk

Regionaalminister Madis Kallas saatis kooskõlastusringile eelnõu, millega muudab Mustvees asuva ja kohanimeseadusega vastuolus oleva Benito Agirre tänava Silla tänavaks, kuna vald ei ole seni tänavanime muutmist pidanud põhjendatuks.

Regionaal- ja põllumajandusministeerium tuvastas Benito Agirre tänava nime vastuolu seadusega rahvusarhiivi andmetele tuginedes. Ministeerium konsulteeris Agirre eluloo asjus Hispaania saatkonnaga ning soovis koostöös Mustvee vallaga Agirrega seotud ajaloofakte säilitada kohalikus muuseumis.

Ministeeriumi väitel ei sobi Benito Agirre nimi pühendusnimena tänavale, sest on mõeldud tähistama sõjasündmust, mille käigus taaskehtestati nõukogude võim.

Mustvee vald leidis, et Benito Agirre nime ei saa lugeda kohanimeseaduse mõistes pühendusnimeks põhjusel, et avalike allikate järgi Benito Agirre nimelist isikut ei eksisteeri ja isik, kellele minister viitab, oli Ignacio Agirregoicoa Benito. Samuti puuduvad faktid selle kohta, et Benito osales teise maailmasõja ajal Tallinna pommitamises.

Mustvee vald küsis tänavanime muutmise kohta ka Benito Agirre tänaval asuvate majaomanike arvamust. Enamik oli tänavanime muutmise vastu, kuna see tekitaks asjatut segadust, ka ei häiri nimi kedagi, seda ei ole võimalik käsitleda pühendusnimena ja seda ei seosta keegi punaarmeega.

Kes oli Benito Agirre?

1923. aastal Eibari linnas sündinud baski päritolu Benito Aguirre, kes sõdis Nõukogude Liidu poolel, startis 9. märtsil 1944 Oudova lennuväebaasist ja pidi Saksa seniitkahurite tabamuse tõttu tegema hädamaandumise Mustvee lähedal Peipsi järvel. Tal tekkis tulevahetus Omakaitsega ja vältimaks kinnivõtmist, lasi Aguirre end maha. Ajaloolane Kaupo Deemant on arvanud, et Aguirre võis osaleda samal päeval Tallinna pommitamises või luurata Mustvee sadamat. Ta arvab, et Aguirre allatulistamise tõttu võis Mustvee ka pommitamata jääda.

Benito Aguirre on maetud Mustveesse sõdurite ühishauda. Benito Aguirre pärisnimi on Ignacio Aguirregoicoa Benito.

Allikas: regionaal- ja põllumajandusministeerium

Kommentaarid (1)
Copy
Tagasi üles