Skip to footer
Päevatoimetaja:
Jüri Saar
+372 739 0358
Saada vihje

Tartlastel läks elu odavamaks, pärnakad peavad veel ootama

Margo Külaots.

Energiaettevõtte Gren langetab Tartu kaugküttevõrgus sooja hinna 72,29 eurole megavatt-tunnist, hind sisaldab käibemaksu. Muutus jõustub tagasiulatuvalt 1. veebruaril ning tegu on juba kolmanda hinnalangetusega viimase aasta jooksul.

Kui vahepealsel paaril aastal kergitas energiakandjate hinnatõus ka kaugkütte hinda, siis nüüd on olukord stabiliseerunud ning Gren saab klientidele järjest soodsamat hinda pakkuda.

«Jälgime pidevalt, kuidas kütusehindade langus meie soojahinda mõjutab, ning oleme seda infot ka konkurentsiametiga jaganud,» sõnas Gren Eesti äride juht Margo Külaots.

Suured hinnavahed

See on kolmas hinnalangetus viimase aasta jooksul, viimati langetas Gren Tartus soojahinda oktoobris, mil see langes 87,12 eurole megavatt-tunnist varasema 91,8 euro asemel. Võrreldes sügisega on seekordne hinnalangus märksa suurem.

«Otsime pidevalt viise, kuidas kaugkütet soodsamaks ja mugavamaks muuta, viimased kütusehanked on toonud häid tulemusi,» ütles Külaots. «Samal ajal katsetame uusi tehnoloogiaid ja energiaallikaid ning erinevaid investeeringuid, mis aitavad hinda stabiilsemaks muuta, kadusid vähendada ning võimaldavad eri lahenduste paindlikku kasutamist.»

Näiteks Tartu külje all Lohkvas mullu sügisel valminud Eesti suurima soojussalvesti abil silub Gren ööpäevaseid kõikumisi soojuse tarbimises ning vähendatakse gaasi kasutamist. Koos Tartu Veevärgiga alustas ettevõte ka uuringuid, kuidas reoveest soojus kokku koguda ja seda kütteks kasutada.

Gren Eesti äride juht Margo Külaots:

«Pärnu 85 eurot on igati konkurentsivõimeline hind ja tavaline hinnatase.»

Kui tartlased võivad soodsama kodusoojuse üle rõõmustada, siis Pärnus Rääma linnaosas Tamme tänaval elav Lea, kes oma elukutse tõttu perekonnanime lehes avaldada ei soovinud, kurtis suvepealinna hinna üle. Pärnus on 1. veebruarist toasooja hind 103,88 eurot, Tartus 72,29 eurot.

Kuid näiteks 2022. aasta jaanuaris olid hinnad kahes linnas üsna sarnased: Tartus 64,02 eurot megavatt-tunnist ja Pärnus 63,95 eurot. «Eks me ise ole süüdi, et meil nii suur maja on. Aga mulle jääb arusaamatuks, miks peavad pärnakad kütte eest umbes veerandi jagu rohkem maksma kui tartlased,» küsis naine. Jaanuari eest tuli penisonieas abielupaaril sooja eest maksta üle 500 euro.

Uued investeeringud

Kuigi kõigile kehtib sama soojahinna regulatsioon, on linnade soojuse tootmise seadmed, nende vanus ja ka efektiivsus erinev, põhjendas Greni juht Margo Külaots.

Lisaks kasutatakse sooja saamiseks erinevaid kütuseid, soojusvõrkude olukord ja pikkus on erinevad ning erinevad on ka asulate suurused ja müügimahud.

«Praegu on enamikus asulates hinnad 80 ja 100 euro (käibemaksuga 97,6 ja 122 – toim) vahel, väiksemates asulates sageli ka üle saja euro. Pärnu 85 eurot (käibemaksuga 103,88 eurot – toim) on igati konkurentsivõimeline hind ja tavaline hinnatase,» kommenteeris Külaots.

Gren kavandab Pärnus investeeringuid, mis aitavad kaugküttevõrgus energiat säästa ja hindu stabiliseerida, tänu millele langeb seal suvest toasooja hind umbes 13 protsenti.

«Tartu hind on seevastu Eesti üks soodsaimaid ja eks sellele on aidanud kaasa ka see, et Tartu kaugküttesüsteem on väga eesrindlik,» lisas Greni juht.

Kommentaarid
Tagasi üles