Jaapani teatrilegendi ja eestlaste koostöös valminud lavastus jõuab suvel kultuuripealinna

Jens Raavik
, ajakirjanik
Copy
Kanuti Gildi SAALi teatrijuht Priit Raud (vasakl) ja Kyoto ROHMi teatri produktsiooni koordinaator Kimiko Tereda.
Kanuti Gildi SAALi teatrijuht Priit Raud (vasakl) ja Kyoto ROHMi teatri produktsiooni koordinaator Kimiko Tereda. Foto: Heigo Teder

Kyotos ROHMi teatris maailmaesietendus visuaaltehnoloogilise teatri legendi Shiro Takatani ja kunstikollektiivi Dumb Type lavastus «Tangent». Lavateos valmis ROHMi teatri, Kanuti Gildi Saali ja Tartu 2024 koostöös ning jõuab Euroopa publiku ette esimest korda sel suvel kultuuripealinn Tartus.

Tegu on esimese Shiro Takatani sooloartistina loodud etenduskunsti teosega pärast 2015. aasta tööd «ST/LL» ning sellega tähistatakse maailmakuulsa multidistsiplinaarse kunstikollektiivi Dumb Type 40. tegutsemisaastapäeva.

«On suur au olla osaline kaasprodutsentidena sellise legendaarse kunstniku nagu Shiro Takatani ja oma ala tippude tipu, Dumb Type’i uue lavaloo sünnile. «Tangenti» voolavus, visuaalne täpsus, avarus ning tunnetatud massiivsus on tähelpanuväärsed,» rääkis Kanuti Gildi Saali juht Priit Raud.

Tartu 2024 loovjuhi Kati Torpi sõnul on imekspandav Takatani koostööoskus ja kokkuliitev lavastajastiil, mis võimaldab ühes meeskonnas kunsti looma ühendada oma ala absoluutsed tipud. «On väga eriline, et Euroopa esietendust saavad näha just kultuuripealinlased tartlased ja külalised,» rääkis Torp.

Uus teos käsitleb liminaalse ruumi temaatikat: tavalisuses peituvat erilisust ja kummalist ala, kus eksisteerivad samal ajal kaks vastandlikku elementi. Tegemist on rahuliku, ilusa ja dramaatilise lavateosega, mis olles juurdunud kunsti, teaduse ja tehnoloogia vastastikustesse seostesse, ületab leidlikult piiri visuaalkunsti ja etenduskunstide vahel.

Lavastusele on loonud muusika Jaapani legendaarne helilooja ja elektroonilise muusika pioneer Ryuichi Sakamoto. Helilooja liitus Shiro Takatani kutsel kunstikollektiiviga Dumb Type loetud aastad tagasi ja kellega koos nad lavastuse «Tangent» loomeprotsessi alustasid, kuid kes möödunud aasta märtsis meie hulgast lahkus.

Meediakunstnik Shiro Takatani on kogunud etenduskunstide areenil tuntust uute võimaluste katsetajana. Ta on 1984. aastal tegevust alustanud legendaarse Jaapani kunstikollektiivi Dumb Type kaasasutaja ja tuumikliige. Kollektiivi Dumb Type teoseid on eksponeeritud ja esitatud mainekates paikades üle maailma, näiteks Tokyo Metropolitani fotograafiamuuseumis, Lyoni kaasaegse kunsti muuseumis, Pompidou keskuses ja New Yorgi moodsa kunsti muuseumis (MoMA). 2022. aastal esindas Dumb Type 59. Veneetsia biennaalil Jaapanit.

Lavastus maailmaesietendus 9. veebruaril Kyotos ROHMi teatris. Euroopa esietendused toimuvad Tartu 2024 põhiprogrammis 4. ja 5. juunil Vanemuise teatris. Piletid tulevad müüki 12. veebruaril Piletilevis ja Fientas.

Uuslavastuse «Tangent» Euroopa esietendused toimuvad Euroopa kultuuripealinna põhiprogrammis 4. ja 5. juunil Vanemuise teatris, ent piletid tulid müüki juba täna, 12. veebruaril.

Lavastuse «Tangent» loojaist enamik on jaapanlased

Kunstiline juht: Shiro Takatani

Etendaja: Miyu Hosoi

Projektiliikmed: Ken Furudate, Satoshi Hama, Miyu Hosoi, Koichi Shiraishi, Takuya Minami

Valguskujundaja: Yukiko Yoshimoto

Lavajuht: Nobuaki Oshika

Muusika: Ryuichi Sakamoto

Produktsioon: ROHM Theatre Kyoto

Kaasproduktsioon: Kanuti Gildi SAAL, Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 toetusel

Allikas: SA Tartu 2024

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles