Päästeliit: elektriseadmed on salajane tuleoht!

, Päästeliidu nõukogu liige, Karula vabatahtliku tuletõrjeseltsi juht
Copy
Veiko Pormeister
Veiko Pormeister Foto: Erakogu

Kodudes kasutatakse üha rohkem elektriseadmeid, millega suureneb ka põlengute tekkimise oht eluhoonetes. Kõige rohkem tulekahjusid põhjustavad suuremad kodumasinad, millest esikohal on külmkapp.

Elektriseadmete puhul on oluline nende seisukord, vanus ja ka paigutus. Näide ühest suvilapõlengust eelmisel talvel: suvilas käidi harva ning ainus vooluvõrgus olev seade oli külmkapp. See töötas ööpäev läbi niiskes ja külmas, samas polnud selle ümber jäetud piisavalt vaba ruumi ja ühel päeval oli kümme aastat vana külmik tules ning süttis ka suvila.

Elektriseadmetest – pliidist, pesumasinast, röstrist, veekeedukannust, telerist, nutitelefonist, arvutist – saab igal aastal alguse sadu tulekahjusid. Põhjuseks on nendel juhtudel rike elektrisüsteemis või seadmete otstarbetu kasutamine. Mõnikord ühendatakse liiga palju seadmeid pikendusjuhtmesse või on seadmete juhtmed katki.

Eriti ohtlikud on seadmed, kus saavad kokku vesi ja elekter, näiteks nõudepesumasin ja pesumasin.

Mõni nädal tagasi päästis Nublu andur tulekahjust naise. Tartu eramust toodi häirele reageerinud G4Si patrulli ja päästjate abiga välja tulekahju ajal voodis maganud naine. Kuna päästetu oli riieteta, kaeti ta tekkidega ning kiirabi saabudes anti üle meedikutele, kes eluohtlikku seisundit õnneks ei tuvastanud. Tulekahju oli alguse saanud köögis asuvast mikrolaineahjust, mis oli ilmselt elektrilühise tagajärjel süttinud. Naine oli hiljem Nublu andurile tänulik, sest suure tõenäosusega oleks ilma andurita lõppenud tuleõnnetus surmaga.

Eriti ohtlikud on seadmed, kus saavad kokku vesi ja elekter, näiteks nõudepesumasin ja pesumasin. Seal on niiske keskkond ja mootori töötamise ajal tekib kondensaat. Neid seadmeid ei pea iga kord seinast välja tõmbama, kuid tuleb veenduda, et seade on õigesti paigaldatud ja kindlasti tuleks seadet kontrollida, kui see hakkab imelikku häält tegema.

Suurt ohtu kujutavad akudega seadmed: peale selle, et need on laadimise ajal vooluvõrku ühendatud, vananevad nad ja võivad põhjustada põlengu. Seega kujutavad endast suurt ohtu robottolmuimeja, varstolmuimeja, arvutid, telefonid jm kodutehnika. Näiteks, üle-eelmisel nädalal süttis Tabasalu alevikus ühes majapidamises robottolmuimeja ning tuli levis põrandat ja mööblit pidi edasi.

Kordame üle, kuidas turvalisemat elukeskkonda luua.

Kontrolli üle elektriseadmed ja nende juhtmed. Elektriseadmestikku tuleb suhtuda täie tõsidusega ja vigu omal käel parandada ei tohi.

Vaata, et pikendusjuhtmesse ei oleks ühendatud liiga palju seadmeid. Pikendusjuhtmed on mõeldud pigem ajutiseks kasutamiseks, mitte keedukannu ja boileri ühendamiseks.

Paigalda suitsuandur vastavalt juhendile.

Kontrolli suitsuanduri töökindlust ning aita seda teha ka eakatel sugulastel.

Pea meeles, et siibri tohib sulgeda vaid siis, kui tuli on täielikult kustunud.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles