:format(webp)/nginx/o/2024/02/04/15867946t1h5546.jpg)
Tartus Tähtvere tänava alguses majas number viis käib remont, mille ajal põrandalaudade lahtikangutamisel ühe lammutatud ahju alt tuli nähtavale Pallases õppinud kunstniku Voldemar Rosenbergi maal aastast 1922. Nüüd tuli sellele lisa – seekord katusealusest panipaigast, kus katusepleki aluseks tuuletõkkeks oli kasutatud maale, ilmselt õpinguaegseid töid.
:format(webp)/nginx/o/2024/02/04/15868042t1h22db.jpg)
Maja elanik Tõnu Runnel kirjeldab neid kui tooreid, aga sümpaatseid katsetusi. «Õnneks ehitajad, kes seal toimetavad, märkasid ja kutsusid mu vaatama,» kommenteeris ta.
Malle Leisi õpilastöö
Ühe teose autor on kindlasti Malle Leis (1940-2017), sest selle alla nurka on kirjutatud autori nimeks M. Leis.
Kui Malle Leisi tütar Sandra Jõgeva oli näinud leitud teose fotot ja signatuuri M. Leis, oli tal kohe selge, et see on tema ema koolitöö. Malle Leis käis Tartu kunstikoolis neli aastat ja asus 1961 edasi õppima Eesti riiklikus kunstiinstituudis.
Maalid tulid välja Supilinna serval Tähtvere tänava alguses asuvast majast. Kas Malle Leis elas seal Tartus õpingute ajal? «Minu teada elas ta ainult Tartu kunstikooli ühikas, mis oli Raekoja platsil praeguses kunstimuuseumi hoones,» ütles Jõgeva.
Maalil on näha poseerivat modelli kokamütsiga. «See on väga noore inimese teos, ta sai 1960. aastal alles 20-aastaseks, see on õpilastöö,» lisas Jõgeva.
Kui suur võiks olla sellise teose väärtus eurodes? «Ma olen näinud ühes Tallinna galeriis müügil tema ilmselgelt koolitööd, vist oli isegi kooli tempel peal,» vastas ta. «See oli paar aastat tagasi, ma hinda tõesti ei mäleta ja ma ka ei kujuta ette, mis võiks olla sellise õpilastöö hind. Kindlasti on sellel väärtus hiljem kuulsaks saanud autori tõttu ja ka selle pärast, et see on oma ajastu tunnistaja.»
Malle Leisi varaseid teoseid on tema tütre sõnul säilinud väga vähe. Ühel 1960. aastate teise poole ühel suvel oli Malle Leis Pärnus ema aias hävitanud oma varaseid, nii Tartu kunstikoolis kui ka Eesti riiklikus kunstiinstituudis õppimise ajal tehtud töid.
:format(webp)/nginx/o/2024/02/04/15867905t1he435.jpg)
Tõnu Runneli sõnul on osal nüüd leitud piltidel, mis maalitud papile, ka teiste 1960. aasta paiku Tartu kunstikoolis käinud õpilaste nimed, näiteks Enno Ootsing. Seetõttu oletab ta: «Keegi meie majas sai 1963. aasta kapitaalremondi käigus välja ehitatud teise korruse juures taaskasutada kunstikoolist üle jäänud pappi, mis tuule vastu aitas. Nüüd on sellele tuule pidamise kõrval aga ootamatu ajalooline lisaväärtus tekkinud.»
Kunstikooli direktori kommentaar
Tartu kunstikooli direktori Kadi Kreisi andmeil, mis on saadud Helle Vahersalult ja kunstikooli lõpetajate andmebaasist, on leitud maalid Tartu kunstikooli 1961. aastal lõpetanud lennu teise või kolmanda kursuse tööd.
Malle Leisi, Enno Ootsingu ja Helle Vahersalu juhendaja oli sel ajal Ilmar Malin, kelle 100. sünniaastapäev oli jaanuaris ja kelle käe all maaliti peamiselt modelle ja figuraalseid kompositsioone.
«Valges kitlis köögitöölist Helle mäletab,» lisas Kadi Kreis. «Ütles, et modelle sai vajadusel Edu söökla keldris asuvast köögist.»
Enno Ootsingu Tartu vaade on ilmselt maalitud stuudios, sest väljas siis maalimas ei käidud. Kadi Kreisi sõnul on signeeritud piltide autorid tuvastatud, kuid üllatusi võib tulla veelgi.
Näitus Haki galeriis
Kui läheb nii, nagu Haki galerii on just nüüd kavandanud, saab Tähtvere 5 maja remondi aegu leitud teoseid vaadata suvel selles galeriis näitusel.
Galerist Raul Oreškinit paelub teoste leidmise ja loomise lugu ning ta soovib seda kõike jagada kunstihuviliste tartlaste ja Tartu külalistega. «Teisipäeval vaatan koos Tõnu Runneliga need teosed üle,» ütles ta.