Tartusse tuleb Soome drag-kollektiiv, kes hindab Anne Veskit ja Getter Jaanit

Eili Arula
, ajakirjanik
Copy
Soome üks kuulsamaid drag-kollektiive House of Auer.
Soome üks kuulsamaid drag-kollektiive House of Auer. Foto: Tommi Otsavaara

Reedel avab Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi kuuluva drag-kultuuriprojekti «Siinpool sood» Soome drag-kunstnike trupi House of Auer ja kohalike esinejate koostöös valmiv etendus «Cocktail Auer». Etendus tuleb lavale 2. veebruaril kell 21 Tartus Gutenbergi klubis.

House of Auer on üks Soome kuulsamaid drag-kollektiive. Nad on koos esinenud ja üritusi produtseerinud 2016. aastast ning astunud lavale kõikjal Soomes ja mujal, sealhulgas Flow' festivalil, Eestis teadaolevalt esimesel Viljandi drag-sõul ning Tallinnas Sveta baaris. Nad reisivad Eestis tihti ja hindavad väga siinset kultuuri.

«Me väga armastame Eestit, me armastame Anne Veskit, Getter Jaanit ja Eesti spaasid ning oleme väga elevil, et saame projektis «Siinpool sood» kohalike kunstnikega koostööd teha,» rääkis trupi liige Victoria Line, kes elas pool aastat Viljandis. 

Etendusega avatakse projekti «Siinpool sood» kirev kultuuriprogramm, mille eesmärk on võimestada kväärkunste, tutvustada drag’i kunstivormina ning nõuda kohalikele drag-kunstnikele rohkem ruumi ja kõlapinda nüüdisaegsel kultuuriväljal.

«Drag on kväärkogukonnas sündinud performance'i vorm, mille keskmes on radikaalne identiteediga mängimine,» selgitas projekti üks eestvedajatest Mikk Lahesalu. «Drag ei ole lihtsalt parodeerimine, lõõpimine või sädelevad kostüümid. Lisaks meelelahutuslikule kunstielamusele on drag psühholoogiline protsess, mille käigus toimub vabanemine ühiskondlike eelduste ja takistustega seatud piiridest. See pakub võimalust eneseavastamiseks, eneseväljenduseks, kogukonnaloomeks ning vahendit võimustruktuuride ja ühiskondlike normide kriitiliseks käsitlemiseks ja analüüsimiseks.»

Projekti raames toimuvad järgmise poole aasta jooksul töötoad, etendused, drag sõud, performance’id ja lisaüritused, mille eesmärk on tutvustada Eesti drag-skeenet, harida ning avada selle minevikku, olevikku ja tulevikku. Projekt on osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammist.

Etendus Cocktail Auer toimub 2. veebruaril algusega kell 21 Tartus Gutenbergi klubis. Lavale astuvad Soomest pärit Slaya Bit, Boney Ämmä, Victoria Line ja Yulia Vagina ning kohalikul skeenel juba tuttavad drag-kunstnikud Anu the Drag Queen, Delfi Oraakel, Helmehirmutis, Labia Koidula, Oleandro, Temake ja Vilma Vaginosis.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles