Kliinikumi apteek sai Euroopas ainulaadse 3D-tabletiprinteri

Egeli Raudmäe
, ajakirjanik
Copy
Kliinikumis asuv printer on Euroopas ainulaadne.
Kliinikumis asuv printer on Euroopas ainulaadne. Foto: Tartu Ülikooli kliinikumi lastefond

3D-prinditud tabletid lastele ja neelamishäiretega patsientidele ei olegi enam kauge tulevik, vaid Tartu ülikooli kliinikumis nüüd juba reaalsus.

Tartu ülikooli kliinikumi lastefondi heade annetajate toel on TÜ kliinikumi apteegis nüüd Euroopas ainulaadne 3D-tabletiprinter, mis võimaldab valmistada väga täpseid ravimiannuseid patsiendile mugavas ravivormis.

Detsembri lõpus kliinikumi apteeki jõudnud ning nüüd juba töövalmis seadme hind oli 40 320 eurot, neljandiku ehk 10 000-eurose annetuse selle ostuks tegi lastefondi pikaaegne toetaja, põllumajandusettevõte Baltic Agro.

Tartu ülikooli kliinikumi apteegi vanemproviisori Jana Lassi sõnul ei toodeta paljude ravimite puhul lastele sobivaid annuseid, sest ravimitööstus keskendub eelkõige suuremale tarbijaskonnale ehk täiskasvanutele. 

«Kui lapsele sobivat ravimivormi või -annust ei ole, siis purustatakse apteekides näiteks täiskasvanutele mõeldud ravim ning kaalutakse vajalik annus paberkottidesse või segatakse suspensioonialusega. Haiglatöötajatele ja lapsevanematele on apteek teinud juhendid, kuidas pulbrit võib lahustada või suspensiooni täpselt mõõta. Prinditud tabletid on patsiendile mugavam ravimivorm kui näiteks pulbrid, sest neid on kergem võtta,» lisas Lass.

3D-tabletiprinteris kasutatakse erinevatest abiainetest koosnevat ravimitinti, millele apteegis lisatakse enne printimist toimeaine. Iga prinditud tablett kaalutakse valmistamisel printeri kaalu abil ning täpsest kaalust kõrvalekaldumine kuvatakse kohe.

Tartu ülikooli kliinikumi harvikhaiguste kompetentsikeskuse juht professor Katrin Õunap toob näite, kus vanematel tuli glükosüülimise defektiga lapsele manustada kolm korda päevas koos toiduga viis grammi ülimagusat ravipulbrit. 

«Palju kergem oleks seda pulbrit anda tabletina. Teine näide puudutab off-label-ravimit, mida toodetakse 150 mg tabletina, kuid väike laps vajab seda vaid 3–5 mg kilo kohta. Ravimit tuleb annustada täpselt ning 150 mg tableti jagamine näiteks 30 mg tükkideks on pea võimatu. 3D-tabletiprinter annab meile täiesti uue võimaluse ja arvestatava kokkuhoiu,» lisas Õunap.

Baltic Agro tegevjuhi Ants Puusta sõnul on lapsed ja noored meie tulevik. «Usume, et laste tervise toetamine aitab kasvatada terveid ja edukaid inimesi, kes panustavad tulevikus kogukondadesse ja maailma tervikuna. Aitame ise ja soovime, et nii innustame ka teisi abivajajaid märkama ja aitama,» rääkis ta.

Tartu ülikooli kliinikumi lastefondi strateegiajuhi Siiri Ottender-Paasma sõnul tähendab 3D-tabletiprinteri soetamine lastele ja peredele seda, et neil langeb taas ära üks arvestatav mure – kuidas saada laps ravimit võtma. 

«Haiglasolek ja haigusega võitlemine on alati väga raske ning iga väikseimgi detail, mis aitab lapsel ennast hästi tunda, on tegelikult kulla hinnaga,» selgitas Ottender-Paasma. 

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles