Ühistransport muutub tööealistele uuel aastal tasuliseks

Egeli Raudmäe
, ajakirjanik
Copy
Selle aasta suvest teenindavad Tartu maakonnaliine AS Hansa Bussiliinid kuldsed bussid.
Selle aasta suvest teenindavad Tartu maakonnaliine AS Hansa Bussiliinid kuldsed bussid. Foto: Margus Ansu

Regionaalminister Madis Kallas allkirjastas määruse, mille kohaselt taastatakse 2024. aastal üle riigi tasuline ühistransport. Lapsed, eakad ning puudega inimesed saavad tasuta sõita ka edaspidi. Seni on tasuta ühistransport kehtinud Hiiumaal, Ida-Virumaal, Jõgevamaal, Järvamaal, Läänemaal, Põlvamaal, Saaremaal, Tartumaal, Valgamaal, Viljandimaal ja Võrumaal.

«Ühistransport peab vastama inimeste ootustele, mitte vastupidi. Selleks, et pakkuda autodele ühistranspordi kujul tõsiseltvõetavat alternatiivi, on vaja nüüdisajastada Eesti maakondlikku ühistranspordisüsteemi. Arusaadavalt nõuab see ka investeeringuid,» rääkis regionaalminister Madis Kallas.

«Riigile on oluline, et piletihinnad oleksid tööealistele inimestele õiglased ja jõukohased, et nad ei loobuks rongi ja bussiga sõitmisest.»

Üksikpilet hakkab maksma 1,50 eurot, kui kasutada sõidu- või ühiskaarti, millele on raha laaditud (e-pilet). Kui bussijuhilt osta, on sama pileti hind 2 eurot. Bussijuhilt saab pileti osta kõikjal sularahaga, mõnel pool ka pangakaardiga. Kuupileti ehk 30 päeva pileti hind on 25 eurot.

«Pileteid osta ja raha sõidukaardile kanda saab veebilehel pilet.ee,» lausus regionaal- ja põllumajandusministeeriumi ühistranspordiosakonna juhataja Andres Ruubas. «Samuti on võimalik osta pileteid bussijuhilt ja edasimüüjatelt. Täpsemat infot saab küsida ühistranspordikeskustest.»

E-pilet kehtib poolteist tundi sõidukaardi valideerimise hetkest. Sõitjal on õigus pileti kehtivuse ajal ümber istuda teisele maakonnaliinile, mida korraldab Ida-Viru, Jõgevamaa, Järvamaa, Kagu, Tartumaa, Valgamaa või Viljandimaa ühistranspordikeskus või Hiiumaa või Saaremaa vallavalitsus.

«Ka ümber istudes peab sõitja sõidukaardi valideerima, aga tasu sõidukaardilt maha ei lähe, kui e-pileti esimesest valideerimisest ei ole veel möödunud poolteist tundi,» selgitas Ruubas.

30 päeva pilet kehtib kõigil maakonnaliinidel, millega sõitmiseks kehtestatakse järgmisel aastal tööealistele reisijatele pilet. «Näiteks Viljandimaalt ostetud kuupiletiga saab sõita ka Tartumaal,» ütles Ruubas. Ta lisas, et siiski tuleb arvestada, et selline võimalus ei laiene Põhja-Eesti ega Pärnumaa ühistranspordikeskuse korraldatavatele liinidele.

«Põhjus on selles, et nendes piirkondades on kogu aeg olnud tööealistele reisijatele sõit tasuline ning nimetatud ühistranspordikeskustele on juba välja töötatud piletihinnad, mida praegu ei muudeta.»

Määruse kohaselt on sätestatud tasuta sõit ehk 100-protsendine sõidusoodustus ehk 0-eurone piletihind noortele kuni 19. eluaastani ja eakatele alates 63. eluaastast (need aastad kaasa arvatud), puudega isikutele, osalise ja puuduva töövõimega isikutele ning puudega isikutest osade saatjale. Samuti saavad kuni Vabariigi Valitsuse uue korralduseni endiselt tasuta sõita Ukraina sõjapõgenikud.

Sõidusoodustuse saamiseks tuleb soodustusele kvalifitseerujal sõidukaart isikustada ja vajadusel kanda sellele ka sõidusoodustuse liik ning kanda bussi sisenedes kaasas tasuta sõidu õigust tõendavat dokumenti.

Isikustamata kaardiga valideerimisel peab olema kaardile kantud raha, et osta e-pilet, vastasel juhul ei ole võimalik selle kaardiga sõiduõigust saada.

Piletimüügisüsteemi käivitamise tõttu jõustub piletihindu kehtestav määrus 22. jaanuaril 2024.

Tagasi üles