K, 29.11.2023

Mälestused muudavad Võrtsjärve põnevaks

Vilja Kohler
, reporter
Facebook
Comments
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Võrtsjärv
Võrtsjärv Foto: PEETER KÜMMEL/SAKALA

Inimesed on Võrtsjärve ääres juba ammu elanud oma argist elu, mis on täis lugusid ja mälestusi. Nüüd on aeg need lood ära rääkida ja mälestuspildid välja otsida.

«Kõik, mis on alles, kõlbab meile pakkumiseks,» kinnitas Võrtsjärve kohta lugusid ja vanu fotosid koguva sihtasutuse Võrtsjärv turismikorraldaja Maret Kallejärv. «Ka kümne aasta tagune lugu ja foto on nüüd ju ajalugu.»

Oodatud on näiteks lood Võrtsjärve ääres elatud erinevatel aegadel kogetust, sõprusest, looduse väest, järveelanikest ja ka naljadest, mida seal elu ise on sünnitanud.

Üks räägib, teine kirjutab

Kirja võib panna mälestused aegadest ja inimestest, kes kunagi ei unune, mis mõtteid on mõeldud ja milliseid tegusid on sealkandis tehtud, samuti eneseületamistest ja kõigest muust, mis tuleb meelde seoses Võrtsjärvega.

«Väga on oodatud fotod igast ajast, sest sageli on nii, et üks pilt ütleb rohkem kui tuhat sõna,» lisas Maret Kallejärv.

Kes ise kirjatööd teha ei taha, võib oma loo Võrtsjärve sihtasutuse töötajatele ära rääkida. «Oleme tänulikud kuulajad,» ütles Maret Kallejärv. «Kui on, keda kuulata, küll me siis hoolitseme ka lindistamise ja kirjapaneku eest. Oleme tänulikud, kui meile antakse infot vanadest inimestest, kellel on palju mälestusi.»

Sihtasutus digiteerib kõik lood ja fotod rääkija ning pildi omaniku loal arvutisse.

Kogutud materjali juures märgitakse ära autor, tähtsad kuupäevad ja muu teave, mida mälestuste jagaja lubab avaldada. Soovi korral saab omanik fotod tagasi.

Näitus ja trükised

Kogutud lugudest ja piltidest koostab sihtasutus näituse «Võrtsjärve lood», mis pannakse üles Võrtsjärve piirkonnas ja kaugemalgi. Vastavalt võimalustele antakse nende põhjal välja ka trükiseid.

«Sellised lood on hea abivahend meie piirkonnas ekskursioone tegevatele retkejuhtidele,» märkis Maret Kallejärv. «Piirkonna tutvustamine lugudega väärtustab minevikku ja teeb selle kandi kaugemalt tulijatele põnevamaks.»

Sihtasutus korraldab aprilli lõpus ja mai alguses Võrtsjärve-äärsete kogukondade ja külaseltside abil kokkusaamised, kus vaadatakse kogutud mälestused üle, ja siis selgub, kas tööle võib punkti panna või on mõni valdkond-kant veel kajastamata jäänud.

Võrtsjärv sõnas ja pildis
• Lugusid ja fotosid Võrtsjärvest võib saata 24. aprillini meiliaadressile maret@vortsjarv.ee ja postiga aadressile Võrtsjärve külastuskeskus, 70304 Rannu-Jõesuu, Kolga-Jaani vald, Viljandimaa.
• Kes vaeva suureks ei põlga, võib oma lood ja fotod ise Võrtsjärve külastuskeskusse ära viia.
• Rohkem teavet Võrtsjärvega seotud vanade fotode ja lugude kogumise kohta saab Võrtsjärve sihtasutuse kodulehelt www.vortsjarv.ee või tel 527 5630.
Allikas: sihtasutus Võrtsjärv
 

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles