Skip to footer
Päevatoimetaja:
Jüri Saar
+372 739 0358
Saada vihje

GALERII Päästjad leidsid kontrollkäigul Annelinnas palju vanu ja patareita suitsuandureid

Inspektor Reio Laar soovitas Maarja Kuuspul Nublu suitsuandur võimalusel lakke paigaldada, sest siis jõuab suits selleni kiiremini kui praegu.

Kuigi suitsuandur on kohustuslik häireseade juba 2009. aastast, puutuvad päästjad siiani sageli kokku tulekahjudega eluruumides, kus andurit pole ja põlengu hiline avastamine toob kaasa suuremat varalist kahju või isegi inimohvreid.

Lausa 71 protsenti inimohvritega lõppenud tulekahjusid on olnud sellised, kus eluruumides polnud töökorras andurit, mis võinuks need elud päästa, tõdes Lõuna päästekeskuse ohutusjärelevalve büroo inspektor Reio Laar.

Sel nädalal kontrollivad inspektorid ja päästemeeskonnad eluruumides kohustusliku suitsuanduri olemasolu ja töökorda. Suitsuanduri puudumise eest võib karistada 40-eurose trahviga. Esmaspäeva õhtul Annelinnas Nõlvaku 17 korrusmajas tehtud kontrollkäik näitas, et pooltes kontrollitud kortereis esines puudusi.

Vähem hukkunuid

Kui Nõlvaku kortermaja kontrollinud päästja Ivan Soosaar 2000. aastate alguses päästjaks hakkas, siis oli kogu aeg väljakutseid tulekahjudele ja hukkunuid oli aastas üle saja. «Nüüd on olukord parem ja aastaga võtab tulekahju elu umbes 40 inimeselt, aga seegi arv ei tohiks nii suur olla,» sõnas Soosaar.

Nõlvaku 17 maja kortereis oli peamine puudus nii-öelda säilivusaja ületanud suitsuandur. Selgus seegi tõsiasi, et mitmel puhul olid kodus andurid küll olemas, kuid neis puudusid patareid. «Suitsuanduri tööiga on kümme aastat, pärast seda tuleb see vahetada uue vastu isegi siis, kui andur pole kordagi pidanud häiret andma,» selgitas inspektor Laar.

Kõige seaduskuulekamad olid vanemad inimesed, kellest enamik oli kursis ka sellega, et andureid tuleb iga kümne aasta tagant vahetada.

Kui tuppa ei lasta, siis jõuga me sisenema ei hakka, lubas päästeameti inspektor Reio Laar.

Esimesena kontrollitud korteris elav pere põhjendas suitsuanduri patarei puudumist esialgu sellega, et nad alles kolisid sinna. Korteris tehti ka remonti ja vahetati radiaatoreid ning pereisa tunnistas, et oli seepärast suitsuanduri laest alla võtnud. Lisaks selgus, et suitsuandur oli valmistatud aastal 2009.

«Tolm võib anduri ära rikkuda. Remondi ajaks alla võetud andur tuleks esimesel võimalusel tagasi panna,» manitses Laar. Kuna andur oli korteris olemas, siis pererahvale trahvi ei tehtud, kuid kindlasti tuleb lähinädalate jooksul neile korduskontroll.

Heatahtlikud külalised

Ohutuskampaania esimesel õhtul pidasid majaelanikud päästjaid pigem toredateks külalisteks ning kui juhtuski ette eksijaid, siis tunnistati oma viga ning anti lubadus esimesel võimalusel poest uus andur või patarei soetada.

Eriti külalislahkelt võttis kontrolli teinud Laari ja Soosaare vastu Maarja Kuuspu, kes pakkus päästjatele juba uksel singirulle. Meestel selleks siiski aega polnud, hiljuti korterisse kolinud Kuuspu suitsuandur sai kiirelt kontrollitud ning selgus, et pealtnäha töökorras anduri taga polegi kirjas valmistamise kuupäeva. Seega soovitas inspektor, et selle võiks asendada uuega.

Lisaks on Kuuspul juhistele vastavalt paigaldatud Nublu suitsu- ja vinguandur, seega turvalisus on korteris tagatud ning lisaandurit olema ei pea.

Reio Laaril on ka endal kodus SIM-kaardi abil turvafirma keskusega andmeid vahetav Nublu ja G4S saadab talle iga pooleteise aasta tagant uue patarei, ent Kuuspu sõnul pole tema nelja-viie kasutusaasta jooksul uut patareid saanud. Sestap otsustati üheskoos seda nupuvajutusega kontrollida ning andur andis piiksumisega teada, et on töökorras.

Keegi tuppa ei trügi

Ehkki päästjad on käinud kodudes head nõu andmas, hinnanud tuleohutust ning vajadusel aidanud ka andureid paigaldada, ei ole Eestis nii suurt kontrolli kui sel nädalal varem korraldatud.

«Tartu komandod kontrollivad sel nädalal nii kortereid kui ka eramaju, lisaks teevad oma piirkondades sama ka teised Tartumaa komandod, kes võivad selle käigus ka linna lähedal toimetada,» teatas päästeameti Lõuna regiooni kommunikatsioonijuht Marek Kiik. «Seda keegi päästjatele ette ei kirjuta, kuhu nad minema peavad, kontrollikohad valivad nad ise.»

Nõlvaku 17 maja valisid päästjad välja selle tõttu, et sealt tuli hiljuti väljakutse, kuna ühes korteris on ohutusreeglitele vastav kamin, kuid sellest tulnud toss jõudis ka naabrite juurde, pannes mitme korteri andurid tööle. Et ühes majas ei peaks mitu korda käima, tehakse 17. novembrini kontrolle pärast kella 17, kui enamikel inimestel on tööpäev läbi.

Päästjatel on seljas nime ja logoga riided, ent kui inimene näiteks hirmust ust ei ava või keeldub päästjaid tuppa lubamast, siis vägisi sinna ei trügita. «Kui tuppa ei lasta, siis jõuga me sisenema ei hakka,» kinnitas Lõuna päästekeskuse inspektor Reio Laar. Ta rõhutas, et kontrollkäike tehakse siiski inimeste enda ohutuseks, mitte trahvide väljastamiseks, nii ei saanud esmaspäeval ka Nõlvaku elanikud trahvi.

Ehkki päästetöötajad esimese hooga trahvima ei kipu, on soovituslik kõigil kiiremas korras oma suitsu- ja vinguandurid üle vaadata, sest päästjad võivad järgmisena koputada ükskõik kelle uksele. JENS RAAVIK

Kommentaarid
Tagasi üles