Tartus saab esimesena Eestis sõita vesinikubussiga

Eili Arula
, ajakirjanik
Copy
Esimene vesinikubuss Eestis.
Esimene vesinikubuss Eestis. Foto: Tartu linnavalitsus

Tartus saab 27.–29. septembril esimesena Eestis sõita vesinikubussiga, mis veab sõitjaid linnaliinil nr 25. Tasuta proovisõitude eesmärk on tutvustada linlastele võimalikke uusi tulevikulahendusi linnatranspordis.

Vesinikubuss sõidab linnaliini nr 25 marsruudil raudteejaam-bussijaam-ERM tavapärase graafiku alusel. Vesinikubussiga sõitmine on kolmepäevase prooviperioodi jooksul, 27.–29. septembril kõigile tasuta.

Tartu abilinnapea Raimond Tamm sõnas, et plaan on Tartu ühistransport hoida võimalikult keskkonnasäästlik ning seetõttu katsetatakse uudseid lahendusi, mis võimaldavad järjepidevalt liikuda soovitud suunas.

«Tartu on üks vähestest linnadest Euroopas, kus kogu ühistranspordisüsteem on üle viidud taastuvkütusele. Rohevesinik on tulevikuvaates väga puhas kohalik kütus, mille kasutamisel bussikütusena on heitmeks puhas vesi,» rääkis Tamm.

Kehtiva lepingu kohaselt teenindavad biogaasil sõitvad bussid Tartu linnaliine kuni 2029. aasta juunikuuni. «Millist kütust kasutatakse bussides pärast seda, on hetkel veel vara öelda, ent vesinik on üks võimalikest tulevikusuundadest,» lisas Tamm.

Tartu linnaliine teenindava Go Busi Lõuna-Eesti piirkonnajuhi Ramses Riive sõnul on tegu ajaloolise sündmusega kogu Eesti ühistranspordis, sest vesinikubuss pole kunagi varem Eesti teedel sõitnud ja reisijaid teenindanud.

«Vesinikul töötava bussi katsetamine on suurepärane näide transpordisektori suundumisest keskkonnasäästlikuma tuleviku suunas. Selle olulise sammu taga on kõikide koostööpartnerite ühine pingutus ja tõsine ettevalmistustöö. Kutsume kõiki julgelt uudistama ja kogema esimese vesinikukütusel bussiga sõitu Tartu linnaliinidel, pärast seda anname proovisõidu teatepulga järgmiseks kolmeks päevaks üle Tallinna linnatranspordile,» ütles Riive.

Vesinikubuss sõidab Tartus Eesti vesinikutehnoloogiate ühingu eestvedamisel projekti JIVE 2 raames. Tartus toimuv vesinikubussi tutvustus on osa suuremast turneest Poolas, Leedus, Lätis ja Eestis. Pärast Tartut suundub buss demosõitudele Tallinnasse, kus sõidab 2.–6. oktoobrini.

Projekt JIVE 2 korraldab vesinikubussi demosõite Kesk- ja Ida-Euroopa riikides, et tutvustada huvitatud linnades vesinikutehnoloogia kasutuselevõtu võimalusi.

Tagasi üles