Skip to footer
Päevatoimetaja:
Jüri Saar
+372 739 0358
Saada vihje

Füüsiku karikatuurid panid kõhu valutama

Artur Kuus tõi vaatajate ette üle saja karikatuuri, mille ta on rühmiti printinud tosinale alusele.

Taburet kirjutatakse lõpus ühe t-ga. Vabakutseline kunstnik ja kujundaja Artur Kuus on võtnud vabaduse pilada keeleteaduse üle ja andnud oma karikatuuride näitusele nimeks «Haavatud taburett». Nendele naljapiltidele on ta kõverpeegeldanud mitmeid muidki teadusharusid.

Pilte on teoloogiast ja filosoofiast kuni arstiteaduse, astronoomia, arheoloogia ja ajalooni, rääkimata kirjandusteadusest ja semiootikast, kõnelemata matemaatikast ja füüsikast.

Tõesti naljakad pildid

Naljapildid on need tõesti. Näituse avamisel TÜ õppehoone Physicumi galeriis olid paljud sunnitud naeratama ja mõnedki ei suutnud vastu panna vajadusele naerda. Viimaste hulgas oli näiteks kunstiajaloolane Krista Piirimäe. Ta vaatas Artur Kuusi alias Tuuri karikatuurinäitust mitmes järgus, sest pidi naerust tekkinud kõhuvalu vahepeal puhkamisega leevendama.

Vaatamist on tavatult palju. Galerist Jaak Kikas ütles, et piltide arvult on «Haavatud taburett» kindla peale kõige suurem näitus, mis on Physicumi galeriis eales olnud. Need on rühmitatud 12 alusele, millest igale on prinditud kaheksa kuni kümme pilti.

«Teadust peetakse sageli pühaks lehmaks, mille poole tuleb harduse ja austusega alt poolt üles vaadata,» ütles galerist. «Aga ma arvan, et teadusele tuleb kasuks, kui tema üle ka veidi nalja visata.»

Piltide arvult on «Haavatud taburett» kindla peale kõige suurem näitus, mis on Physicumi galeriis eales olnud.

Tuuril on seda hea teha, sest tal on oma hariduse tõttu olemas galeristi sõnul insaideri vaade teadusele. Artur Kuus on nimelt lõpetanud aastal 1996 Tartu ülikooli füüsikuna.

Elu ja tegevus on aga viinud ta teadusest eemale: ta on tegutsenud Postimehe juures peaaegu veerand sajandit (näiteks sel suvel on ta väljaandes Postimees Nädal joonistanud Juurikat, sest naljamees Mart Juur naudib suve) ning pakkunud süvatõsiseid elamusi kunstinäituste külastajaile. Ta on õppinud kolm ja pool aastat Konrad Mägi ateljees.

Kolleeg ja eeskuju

Oma karikatuuride naljaka mõju süüd ei võtnud Tuur näituse avasõnavõtus ainult enda kanda. Ta meenutas kunagist head kolleegi Andrus Peeglit (1955–2020), kellega koos ta pani linnaraamatukogus mitmel kevadel järjest välja uue karikatuurinäituse. «Andrus õpetas mulle väga olulist asja: mitte miski ei ole püha,» lausus Tuur.

«Haavatud taburetti» oli tulnud vaatama ka humorist ja karikaturist Peep Pedmanson. Teda märgates rääkis Tuur, et Pedmanson sai tema üheks eeskujuks, kui ta lehitses omal ajal innukalt huumoriajakirja Pikker. «Eks ma Pikri najal üles kasvasingi, Pikker süvendas absurditunnetust,» lisas TÜ füüsikaosakonna ja Konrad Mägi ateljee vilistlane.

Oleks veel palju kirjutada, aga leheruum on lõppenud ja kohe saab täis ka internettt.

Kommentaarid
Tagasi üles