Ultrasportlane Rait Ratasepp pidi raske võistluse napilt enne lõppu katkestama

Eili Arula
, ajakirjanik
Copy
Ultratriatleet Rait Ratasepp.
Ultratriatleet Rait Ratasepp. Foto: Tairo Lutter

Šveitsis IUTA maailmakarikaetapil päevases formaadis läbitaval kümnekordsel ultratriatlonil sai ultrasportlane Rait Ratasepp kirja seitsme päeva tulemuse. Kaheksandale päevale Ratasepp enam vastu ei läinud.

Juba võistluse eel tõdes Ratasepp, et ultratriatlonil mängib tõsist rolli ilm. Kui esimesel neljal päeval said võistlejad rinda pista meeletu kuumuse ja päikesega, siis sealt edasi tuli võistelda 10–15-kraadises õhutemperatuuris ning katkematus sajus.

Esimesel neljal päeval püsis Ratasepp eesmärgipäraselt 100 tunni alistamise graafikus, ent järgmised kolm ja pool päeva külmas ja vihmas sportimist ammendasid Ratasepa kõikvõimalikud energiavarud.

Päevade kaupa finišeeris Ratasepp järgmiselt: 1. päev 9.40.25, 2. päev 9.53.25, 3. päev 9.51.36, 4. päev 9.56.37, 5. päev 10.54.14, 6. päev 11.14.17 ja 7. päev 12.11.28.

Ratasepa energiavarud olid lõppemas juba kuuenda päeva lõpul, kuid ilma paranemise lootus andis jõudu end veel kokku võtta. Kahjuks vihm siiski ei taandunud. Keerulistele oludele reageeris ka sportlase keha. Kui kolmandal võistluspäeval oli Ratasepa kehakaal 72,4 kilogrammi, siis seitsmenda päeva finišiks oli see tõusnud 77,9 kilogrammini. «Olen oma kehakaalu jälginud võistlustel aastaid ja selline meeletu kehakaalu tõus annab selge signaali, et keha on stressis ja viidud viimase piirini. Usaldan oma sisetunnet, ei võta asjatuid riske ega sea oma tervist ohtu – tugevus on ka õigel ajal rajalt maha astuda,» ütles Ratasepp.

«Šveitsi ultravõistlus pakkus mulle kõike seda, mis mind ultraspordi juures paelub, kuniks pidevalt muutuvad olud ja ootamatused testisid füüsist ja vaimu igal võimalikul moel. Meil kõigil on piirid ja neis oludes oli minu laeks just see. Senini tehtu ei ole kindlasti asjatu ja ultraspordiga käib kaasas, et tuleb võtta vastu ka ebapopulaarseid, kuid sisimas ainuõigeid otsuseid. Sain sellelt võistlusel enda jaoks olulise teadmise, et ettevalmistus selleks katsumuseks sai tehtud õigesti. See on tuleviku vaatamise seisukohalt kõige olulisem teadmine, mida sellelt võistluselt endaga kaasa võtta, ettevalmistuse osas ei muudaks ega teeks ma täna midagi teisiti,» jagas Ratasepp võistlusmuljeid.

Tagasi üles