Lähtudes Eesti riigi ja ühiskonna vajadustest, sõlmivad Tallinna Tehnikaülikool ja Tartu Ülikool ulatusliku koostöölepingu, soodustamaks tihedat koostööd Eesti juhtivate ülikoolide teadus- ning õppetöö valdkondades.
Tehnikaülikool ja Tartu Ülikool sõlmivad ulatusliku koostööleppe
Leping allkirjastatakse 5. veebruaril 2009 kell 14 Tallinna Tehnikaülikooli nõukogu
saalis, vahendas Tartu Ülikooli pressiesindaja.
Leping aitab kaasa teaduse ja innovatsioonialase koostöö edendamisele ning ülikoolide kompetentsi suuremale kasutamisele ühiskonnas. Just teadusülikoolidel on täita võtmeroll riigi üldises ja regionaalses arengus.
Koostööleping näeb ühtlasi ette olemasolevate ressursside ühise arendamise ja kasutamise abil saavutada jõulisem kasv kõrghariduse ning teadusliku uurimistöö kvaliteedis ja rahvusvahelises konkurentsivõimes.
Vajadust ülikoolidevahelisele tihedamale koostööle rõhutati ka Tartu Ülikooli arengukonverentsil 2008. aasta lõpus. Konverentsil esinenud Tallinna Tehnikaülikooli vilistlane Indrek Neivelt kutsus Eesti ülikoole loobuma kohalikust konkurentsist ning tegema koostööd võimalikult paljudes valdkondades.
«Tegelikud konkurendid asuvad väljaspool Eestit,» ärgitas Neivelt Eesti ülikoole suuremale rahvusvahelisele koostööle ning olema omavahel partnerid ühiste eesmärkide nimel.
Tartu Ülikooli rektori prof Alar Karise sõnul on Eesti juhtivate ülikoolide koostöölepingu sõlmimine selge märk sisulise koostöö edendamisest.
«Kahel Eesti suurimal ülikoolil on palju ühiseid valdkondi, kus ressursside kokkuhoid või ühiskasutus võimaldavad parimal moel ühiskonna jaoks vajalikele arengutele toeks ja suunanäitajaks olla,» kommenteeris Alar Karis.
TTÜ rektori prof Peep Sürje sõnul ühendavad kaks Eesti tippülikooli oma jõud õppe-, teadus- ja arendustegevuse vallas.
«Alanud on rahvusvaheline innovatsiooniaasta. Soome ja paljude teiste väikeriikide teadmistemahukas majandus on tekkinud valdavalt tänu nii tehnosiirdele kui ka ülikoolide ja ettevõtluse vahelisele tihedale koostööle. Ka Eesti kahe juhtiva ülikooli teineteist täiendav koostöö õppe ja teaduse vallas peaks aitama kaasa meie ettevõtete innovaatilise taseme tõusule,» lisas Peep Sürje.
Tartu Ülikooli ja Tallinna Tehnikaülikooli tihedama koostöö üle avaldas rõõmu ka TTÜ kuratooriumi liige Mart Laar.
«Eesti kõrgharidusmaastik on liig killustatud, seetõttu on meil raske rahvusvahelises karmis konkurentsis läbi lüüa. Kui me ei soovi maha käia, peame ühinema ning kõrvaldama mõttetu dubleerimise. Ülikoole Eestisse lõputult ei mahu, Tartu Ülikooli ja Tallinna Tehnikaülikooli koostöö võiks olla aluseks tõeliselt rahvusvahelise ning avatud kõrgharidussüsteemi kujunemisele,» ütles Laar.
Tartu Ülikooli kuratooriumi liikme Raivo Vare sõnul võiks just kahe Eesti juhtiva ülikooli koostöö olla teistele eeskujuks vastutuse võtmisel ühiskondlike sõlmküsimuste lahendamiseks.
«On selge, et väikse Eesti riigi niigi napp teaduslik potentsiaal on tegelikult olemas suuresti kahes ülikoolis, kelle sisuline koostöö on võtmetähtsusega nii ühiskonna kui terviku kui ka majanduse ja tehnoloogilise arengu sõlmprobleemidele lahenduste otsimisel, tagamaks meie väljumist maailmakriisist oluliselt konkurentsivõimelisemana,» täpsustab Raivo Vare kahe ülikooli koostöö tegelikku tähendust.
Esimesed sammud suurema koostöö suunas TÜ ja TTÜ vahel tehakse ühisõppekavade väljaarendamises, õppetöö infrastruktuuri ühises kasutamises, ühiste uurimisrühmade moodustamises, teadus- ja arendustöö tugisüsteemide ühiskasutuses, aga ka muudes valdkondades.
2008. aasta detsembris sõlmisid TÜ, TTÜ ja Eesti Kunstiakadeemia kolmepoolse koostöölepingu, et teha senisest tihedamat koostööd loomemajanduse, tehnoloogia ja kunsti valdkondades.