Vaktsineerimisõde alati küsitleb enne ja nõustab. Et kas on kaasuvaid kroonilisi haigusi. Selgitab välja, kas on tegureid, mille puhul tuleb vaktsineerimisotsusest loobuda või see edasi lükata või kas on enne vaja kindlasti arstlikku läbivaatust. Ja patsiendi nõusolekul me avame ka tema digiloo, kontrollime varasemad vaktsineerimised üle ja küsime haigestumiste kohta. Vaatame ajavahesid ka. Neidki olukordi on olnud, et inimene tunneb, et tahab jälle vaktsiini, aga ainult paar kuud on viimasest süstist möödas.
Kui palju kliinikum nädalas praegu koroona vastu vaktsineerib?
See, mida me näeme, on ... Ega Covidi-vaktsineerimise vastu väga suurt huvi ole. Me küll soovitame, aga vaktsineerimisotsus peab olema iga inimese vabatahtlik otsus.
Covid-19 vaktsineerimisi oleme viimasel kolme kuul teinud 100 doosi ehk siis umbes 30 doosi kuus. Vaktsiin on endiselt tasuta.
Aga me süstime neissamades vaktsineerimiskabinettides mitte ainult Covid-19 vaktsiine, vaid kõiki teisi vaktsiine ka. Rahvast käib palju rohkem. Ja nende teiste vaktsineerimiste vahele me pikime ka Covid-19 vaktsiine. Kui aeg vähegi lubab, siis me võtame selle teema kindlasti jutuks just nende inimestega, kes tulevad muid vaktsiine saama.
Kas kliinikum vaktsineerib mingi värske ja uue partiiga või nende vaktsiinidega, mis kohe säilivustähtaja ületavad?
Me teeme neid mRNA-põhiseid vaktsiine, mis on Eestisse sisse ostetud.
Mida tähendab mRNA?
mRNA-tehnoloogiaga vaktsiinid ei sisalda nõrgestatud või inaktiveeritud viirusi, vaid geneetilist informatsiooni (mRNAd) koroonaviiruse ogavalgu koopiate tootmiseks.
Ogavalk on see valk, mis võimaldab viirusel inimrakkudesse tungida ja inimest haigeks teha. Vaktsineerimise järel hakkab keha vaktsiini käsul tootma ogavalke, immuunsüsteem tuvastab need ning asub nende ründamiseks tootma antikehasid ja immuunrakke.
Valgud ja mRNA muudetakse mõne päevaga kahjutuks, aga antikehad jäävad ja need oskavad ogavalkudega ka edaspidi võidelda, kui organism peaks viirusega uuesti kokku puutuma.
Allikas: Euroopa vaktsineerimise infoportaal