3.–11. juulini toimus Araabia Ühendemiraatides (AÜE) 34. rahvusvahelise bioloogiaolümpiaad, kus Eesti delegatsioon sai kolm pronksmedalit ja ühe kiituskirja.
Eesti õpilased naasid rahvusvaheliselt bioloogiaolümpiaadilt pronksmedalitega
Olümpiaadil osalesid neljaliikmelised võistkonnad 79 riigist. Kokku osales olümpiaadil 293 õpilast üle ilma. Eestlaste hulgast tulid tihedas konkurentsis medalikohale Tallinna reaalkooli värske vilistlane Ellen Marigold Roper, äsja 11. klassi lõpetanud Liisa Pata ning Hugo Treffneri gümnaasiumi äsjane vilistlane Emma Goos. Tänukirja sai väga tubli osalemise eest samuti kevadel Tallinna reaalkooli lõpetanud Kristjan Suuder.
Lisaks kahel järjestikusel võistluspäeval lahendatud teooriaeksamitele ootasid sel aastal võistlejaid ees praktilised tööd biokeemiast, taimede molekulaarbioloogiast, bioinformaatikast ja ökoloogiast-etoloogiast. Vahepealsetel päevadel oli õpilastel ja žüriiliikmetel võimalik osa saada Dubai ja Al Ain'i linnaekskursioonidest.
Uue teemana oli biokeemias sisse toodud näiteks 96-kannulise mikrotiiterplaadi analüüs. Taimede molekulaarbioloogias lahendati praktilisi töid restriktsioonianalüüsi meetodit kasutades, samuti ülesandeid taimede anatoomia ja füsioloogia kohta. Bioinformaatikas hõlmasid ülesanded näiteks DNA-analüüsi uusi võimalusi. Ökoloogias-etoloogias õpiti tundma kohalikke liike ja nende uurimisvõimalusi.
Juhendajatena olid õpilastega kaasas tänavuse rahvusvahelise olümpiaadi žürii koosseisu kuuluvad Eesti bioloogiaolümpiaadi žürii liikmed, kes valmistasid kohapeal töid ette emakeeles lahendamiseks. Nendeks olid Tartu ülikooli molekulaar- ja rakubioloogia instituudi (TÜMRI) doktorant Karl Jürgenstein, TÜ arstiteaduskonna 3. kursuse lõpetanu Mari Remm, sügisest TÜ arstiteaduskonna resident Ando Vaan ja TÜMRI vivaariumi juhataja Sulev Kuuse, kes on ühtlasi üleriigilise bioloogiaolümpiaadi žürii esimees.
«Meie võistlejate tulemus oli samal tasemel lätlaste ja soomlastega,» kiitis Sulev Kuuse, kelle sõnul andsid noored endast parima ja saavutasid igati head tulemused.
Sel aastal oleks võistlus pidanud toimuma Moskvas, kuid Ukrainas toimuva tõttu otsustas IBO-organisatsioon möödunud aastal Jerevanis toimunud olümpiaadil, et 34. rahvusvahelist võistlust võõrustavad Araabia Ühendemiraadid. Sulev Kuuse hinnangul olid korraldajad tõsiselt palju vaeva näinud, kuna tavaliselt planeeritakse rahvusvahelise bioloogiaolümpiaadi (IBO) korraldajariigid ette varakult. «Kõik oli äärmiselt esinduslik, imposantne ja organiseeritud väga kõrgel tasemel,» selgitas ta.
Käesoleva aasta olümpiaad toimus AÜE haridusministeeriumi ja AÜE ülikooli (United Arab Emirates University) eestvedamisel. Ülesannete lahendamine leidis aset ülikoolilinnakus ning peahoones korraldati ava- ja lõputseremooniad.
Eesti õpilaste ettevalmistust ja osalemist rahvusvahelistel võistlustel rahastab haridus- ja teadusministeerium ning korraldab Tartu ülikooli teaduskool koos Eesti bioloogiaolümpiaadi žüriiga. Olümpiaadiks ettevalmistamisel ja korraldamisel oli toeks Tartu ülikooli molekulaar- ja rakubioloogia instituut. Osalenud noori toetasid AS Icosagen ja Mart Ustav ning Solis BioDyne OÜ ja Olev Kahre.