Eetikakeskuse arutelumäng seob rahva argielulised väärtusvalikud teadlaste tööga

Jens Raavik
, ajakirjanik
Copy
Tartu ülikooli eetikakeskuse teaduri Mari-Liisa Parderi sõnul on mäng loodud viisil, mis aitab üksteise vaatepunkte paremini mõista, eriarvamustest aru saada ja sellest hoolimata ühisosa otsida.
Tartu ülikooli eetikakeskuse teaduri Mari-Liisa Parderi sõnul on mäng loodud viisil, mis aitab üksteise vaatepunkte paremini mõista, eriarvamustest aru saada ja sellest hoolimata ühisosa otsida. Foto: Triinu Laan

Suve algul jõudis Lõuna-Eesti keskraamatukogude laenutusse Tartu ülikooli eetikakeskuse ekspertide loodud arutelumäng «Eesti rahva sada valikut», mis aitab tõsiseid ja vähem tõsiseid küsimusi pingevabalt ning lustakalt käsitleda.

Mäng jõudis raamatukogudesse Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 põhiprogrammi kuuluva projekti Tartu Maailmaülikool raames. Projekti käigus korraldatakse koostöös Lõuna-Eesti kogukondadega teadust populariseerivaid üritusi, mille üks osa on arutelud eri väärtuste üle. Sama eesmärk on ka eetikakeskuse loodud mängul, mida iseloomustavad nii enda kui ka kaaslaste väärtuste parem mõistmine, argumenteerimise võlu ja eriarvamuste aktsepteerimine.

Mäng on kogunud juba populaarsust ja ühel selle loojatest, Tartu ülikooli eetikakeskuse teaduril Mari-Liisa Parderil on selle üle väga hea meel. «Arutelumängu «Eesti rahva sada valikut» väljatöötamise põhjus ongi praktiline vajadus anda ühiskonnarühmadele vahendid, millega lahkarvamustele läheneda. Mäng on loodud viisil, mis aitab üksteise vaatepunkte paremini mõista, eriarvamustest aru saada ja sellest hoolimata ühisosa otsida,» kirjeldas Parder.

Enne kui mäng raamatukogudele üle anti, korraldati ühismängimine raamatukogutöötajatega, et nad saaksid mängu hõlpsamini laenutajatele soovitada ja tutvustada. Põlva keskraamatukogu direktor Kati Maidla sõnul tekkisid kõikidel mängijatel tugevad positiivsed emotsioonid. «Üks minu laudkonna liige tuli veel mitu päeva hiljem mu juurde midagi selgitama. Teise kolleegiga arutasime tükk aega hiljem inimpsühholoogia ja käitumismustrite üle, mis olid mängu käigus silma jäänud. Kindlasti plaanin mängida ka kodus oma täiskasvanud lastega,» lisas Maidla.

Arutelumäng «Eesti rahva sada valikut», mida seni sai laenutada vaid Tartu ülikooli raamatukogust ning filosoofia ja semiootika instituudi raamatukogust, on nüüd saadaval ka Põlva, Tartu, Valga, Viljandi ja Võru keskraamatukogus. Laenutusvõimaluse paranemine on lisanud mängule uusi kasutuskohti, näiteks koolilaagrid ja raamatukoguöö üritusel. Tulevikus on plaan teha mäng kõigile soovijatele kättesaadavaks nii käegakatsutaval kui ka elektroonilisel kujul.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles