Teatrifestival toob Emajõelinna paljud armastatud kodumaised näitlejad

Jens Raavik
, ajakirjanik
Copy
Eesti teatrifestivali Draama 2020 avamine.
Eesti teatrifestivali Draama 2020 avamine. Foto: Sille Annuk

Teatrifestival Draama toimub sel aastal 5.–10. septembrini Tartus ning programmi on kokku pannud festivali loomenõukogu liikmed Hedi-Liis Toome, Liisi Aibel, Karin Allik ja Meelis Oidsalu.

Festivalide programmi kuuluvad sel aastal Tallinna linnateatri ja lavakunstikooli koostöölavastus «Tiit Pagu» (lavastaja Jaak Prints), Eesti draamateatri «Café Théâtral» (lavastajad Karmo Nigula ja Hendrik Toompere jr), Endla teatri «Linda Vista» (lavastaja Andres Noormets), Eesti teatri- ja muusikaakadeemia lavakunstikooli «Komöödia» (lavastaja Mart Kangro), Tallinna linnateatri «Ülestähendusi põranda alt» (lavastaja Rainer Sarnet), Eesti noorsooteatri «Kõik ägedad asjad» (lavastaja Tanel Jonas), Reha, Pilve, Kanuti Gildi Saali ja Ekspeditsiooni «Divide et impera» (lavastaja Jarmo Reha), Saarmäeli ja Kanuti Gildi Saali «Scream Box» (lavastaja Liisa Saaremäel), Nüganeni ja Kanuti Gildi Saali «Müüt päeva lõpus» (lavastaja Netti Nüganen), Eva Kolditsa ja Mingo Rajandi «Elajannade» kontsertversioon, Ugala teatri «Kolm ahvi» (lavastaja Ringo Ramul) ning Ekspeditsiooni «Ainult jõed voolavad vabalt» (lavastaja Lauri Lagle).

Festivali juht ja kuraator Hedi-Liis Toome rääkis, et Draama programm on sel aastal noorte poole kaldu: Tartusse tulevad kaks väga eriilmelist lavakunstikooli 31. lennu diplomilavastust «Tiit Pagu» ja «Komöödia» ning parimad noorema põlve etenduskunstnikud Liisa Saarmäel, Netti Nüganen ja Jarmo Reha. Noortest tegijatest on esindatud veel Ringo Ramul ja Priit Põldma Ugalast ning Hendrik Toompere jr ja Karmo Nigula Eesti draamateatrist. Lisaks on mitme lavastuse raskuskese sellel aastal muusika: Lauri Lagle suurejooneline «Ainult jõed voolavad vabalt», Eesti draamateatri «Café Théâtral’is» ning Mingo Rajandi ja Eva Kolditsa «Elajannades» on laval bändid.

«Omapärane kontsert on ka Liisa Saaremäeli «Scream Box», kus tema partneriks on muusik Florian Wahl. Draama festivali põhiline eesmärk on ikka ja jälle tuua Tartusse kõrgetasemelist ja eriilmelist teatrikunsti ning näidata Eesti teatri mitmekesisust. Seda kõike programmi kokkupanemisel arvestamegi,» lisas Toome.

Draamal etenduvatest lavastustest kuuluvad Eesti teatri agentuuri kureeritava Eesti nüüdisetenduskunsti esitlusfestivali programmi «Scream Box», «Divide et impera», «Müüt päeva lõpus» ja «Ainult jõed voolavad vabalt». Neid tulevad Tartusse vaatama teatrikuraatorid üle maailma ning nende lavastuste festivalietendustel on ka tõlge inglise keelde. Lisaks etendustele pannakse festivalil rõhku teatri mõtestamisele mitmesuguste arutelude kaudu.

Festivali toetavad Eesti kultuuriministeerium, Eesti kultuurkapital ja Tartu linn.

Festivalipiletid tulevad müügile 1. juulil Piletilevis.

Kogu programmiga saab tutvuda festivali kodulehel draama.ee.

Tagasi üles